Calificare dramatică pentru Sepsi în sferturile EuroCup Women

Sepsi-SIC a învins-o pe Lointek Gernika Bizkaia în optimile de finală din EuroCup cu scorul de 76-73 (26-14, 15-17, 16-10, 10-26, 9-6) după o repriză de prelungiri. Echipa din Sfântu Gheorghe s-a calificat astfel în sferturile de finală ale competiției continentale după meciul de pe propriul teren.

Sepsi a condus în trei rânduri la 6 puncte în debutul meciului, 4-10, 6-12 și 8-14. Coșuri de trei puncte venite de la Gardner și Mandache au majorat ecartul la 12 lungimi, 8-20. Ruzickova a punctat din interior, 10-24 iar după primul sfert tabela indica 14-26.

Elevele lui Zoran Mikes au început bine și actul al doilea și au modificat scorul la 18-30 după primele minute. Tobin a majorat ecartul la 13 puncte din pasa lui Godri-Părău, 21-34, iar Roundtree de la adversare a transformat două libere, 25-34. Buch a micșorat diferența la 6 lungimi printr-un coș de afară, 28-34. Andra Mandache a punctat din spatele semicercului pentru 29-39 iar la pauză scorul era 31-41, un avantaj important pentru Sepsi.

Mandache a continuat evoluția bună și la reluarea partidei și a transformat o aruncare de afară, 31-44. Pasic a înscris la rândul ei din spatele semicercului și scorul a devenit 33-47, iar Gardner a marcat printr-un lay-up pentru 35-49. Cu două minute rămase din sfertul trei, tabela arăta 40-54 iar înaintea actului decisiv diferența era de 16 puncte, 41-57.

Sfertul patru a fost de coșmar pentru covăsnence, care inexplicabil au început să-și piardă concentrarea dovedită în primele 30 de minute ale întâlnirii. Echipa spaniolă a început treptat să reducă din diferență iar cu 2 minute rămase din timpul regulamentar Sepsi mai avea un singur punct avantaj, 60-61. Milica Ivanovic a transformat ulterior trei libere consecutive și a adus-o pe Lointek Gernika în avantaj, 63-61. Pasic a egalat după ce a marcat și ea două aruncări libere, 63-63, iar Zoran Mikes a cerut time-out la scorul de 65-64.

Andra Mandache a înscris de la mare distanță, 65-67, dar ibericele au egalat Arrojo cu 18 secunde rămase din sfertul patru, 67-67. Niciuna dintre cele două echipe nu a mai înscris în timpul regulamentar și astfel s-a intrat în overtime.

Sepsi a trecut la conducere prin Gardner, 69-71, iar Roundtree a înscris o liberă pentru 70-71. Reprezentanta țării noastre a reușit să se distanțeze la 5 puncte, 75-70, dar Ivanovic a răspuns cu un coș de la mare distanță, 75-73. În ciuda unei mingi pierdute ușor, Sepsi a stat bine în apărare până la final și a obținut calificarea în faza următoare. Andra Mandache a înscris ultimul punct al confruntării după ce a fost trimisă la linia de libere.

Principalele marcatoare

Sepsi: Andra Mandache 20 de puncte, Rebekah Gardner 19 puncte, Jovana Pasic 16 puncte, Marie Ruzickova 10 puncte

Gernika: Margaret Roundtree 15 puncte, Nogaye Lo 15 puncte, Roso Buch 14 puncte, Milica Ivanovic 14 puncte

Reyer Venezia este adversarul lui Sepsi pentru un loc la Final Four-ul EuroCup. Meciul din sferturi va avea loc joi de la ora 19:00.

*Foto: fiba.basketball