CEWL. BC ICIM Arad 88-58 Valosun Brno

Ciprian Petcuț, Foto: Mihai Lițiu

12.01.2011

Vicecampioana României BC ICIM Arad a reuşit, miercuri seară, să învingă formaţia cehă Valosun Brno cu scorul de 88-58 (24-12; 19-18; 24-10; 21-18) ]ntr-un meci care a contat pentru etapa a V-a a Ligii Europei Centrale.

Echipa din Brno a deplasat la Arad doar 6 jucătoare !

ICIM Arad a făcut un joc bun, impunându-se clar în fața unei echipe ce s-a prezentat în doar șașe jucătoare. Gazdele au început meciul cu: Ciocan, Toma, Brosovschi, Savic, și Roberson. Arădencele au debutat în forţă, cu un coş de 3 puncte marcat de Monica Brosovschi, şi la finalul primelor 10 minute tabela a arătat scorul de 24-12.

În sfertul al doilea diferența dintre cele două formații nu s-a modificat foarte mult, ecartul fiind de 13 puncte pentru amfitrioane, care au condus cu scorul de 43-30. ICIM a început sfertul al treilea în forţă, cu șapte puncte consecutive, diferența, mărindu-se la 52-30.

Jucătoarele echipei din Arad nu au mai forțat, astfel că, până la final, au fost rulate toate sportivele din lot. Scorul final a fost de 88-58 şi ICIM Arad așteaptă acum Final Four-ul Ligi Europei Centrale, turneu care se va disputa la Arad în perioada 12-13 februarie.

Marcatoare:
ICIM Arad: Ciocan 7 (1×3) – Brosovszky 13 (2×3), Roberson 17 (1×3) – Savic 2, Toma 12, Graham 6 (1×3), Meszaros 12, Drăgoescu 6 (1×3), Urban 4, Nagy 2, Mercea 5 (1×3), Moraru 2.
Valosun Brno: Vyhnakova 5 (1×3) – Mracnova 11 (1×3), Mrhalkova 19 (2×3) – Krizova 14, Zatloukalova 5, Kubinova 4.