Cifrele meciului Alba Iulia - Sf. Gheorghe, scor 68-62

Ciprian Petcuț

25.11.2012

În derby-ul etapei cu numărul 12 din Liga națională de baschet feminin, CSU Alba Iulia obține victoria, impunându-se cu scorul de 68-62 în fața echipei din Sf. Gheorghe, după ce covăsnencele au avut avantaj de 6 puncte la pauză.

Iată câteva dintre cele mai interesante aspecte din punct de vedere statistic în acest meci :

- Alba Iulia a avut procentaj de 41% la aruncările de 2 puncte, 17 înscrise din 41 de încercări

- Sf. Gheorghe a acumulat 47% la 2 puncte, înscriind 17 din cele 36 avute

- Ardelencele  au totalizat 16/19 -84% la linia de pedeapsă, iar covăsnencele au avut 7/11 – 64%

- A fost un echilibru la aruncările de 3 puncte, gazdele având 6/24 – 25% iar oaspetele au replicat cu 7/19 – 37%

- La capitolul eficiență, Alba Iulia a avut 71% față de 62% al lui Sepsi SIC

- Alba Iulia  fost superiaoră la recuperări (39-33), împunându-se și la recuperările ofensive(17-10)

- titularele (primii cinci) lui CSU  au înscris 52 puncte în 142 minute de joc, iar cele de la ACS Sepsi au replicat cu 41 puncte în 157 minute de joc

- Alba Iulia a folosit doar 2 rezerve care au petrecut pe teren 29 de minute având 10 puncte iar cele ale lui Sf. Gheorghe au replicat cu 17puncte în 44 minute (tot două jucătoare)

- Amanda Thompson a fost cea mai eficientă jucătoare (indice de 29) și cea mai bună marcatoare a partidei (22 puncte)