Cinci sătmărence, în double-digits la victoria cu Universitatea

Andreea Vlase

10.03.2018

CSM Satu Mare a câștigat cu 73-71 disputa cu Universitatea Cluj-Napoca, din prima zi a turneului grupei 1-5, de la Brașov. Porchia Green a reușit coșul victoriei la ultimul atac și a avut alte patru coechipiere care au marcat cel puțin 10 puncte. Patru clujence au încheiat în double-digits.

Porchia Green a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren cu 11 puncte, 8 recuperări (4 ofensive/4 defensive) și 5 pase decisive, pentru +20 indice al eficienței. Fundașul american a jucat 38:10 minute și a a marcat jumătate din aruncări, 2 din 4 atât din interiorul semicercului, cât și de la distanță, iar de la linia de fault a avut 1/2.

Marina Solopova și Taneisha Harrison au fost cele mai bune marcatoare de la CSM Satu Mare, cu câte 14 punct. Lituanianca a jucat 27:19 minute, timp în care a marcat 3 aruncări de două puncte din 4 încercări, 2 din 6 de după semicerc și 2 din 3 libere. Solopova a adăugat 7 recuperări (3/4), 2 pase decisive, 2 mingi pierdute și o intercepție, pentru +16 în dreptul eficienței.

Harrison a jucat 24:36 minute: 4/10 din interiorul semicercului, 2/7 de la distanță și 0/2 la libere. Americanca a mai avut 4 recuperări (1/3), 3 pase decsisive și 3 mingi pierdute, cu +5 indice al eficienței.

Brittany Denson a marcat 11 puncte în 16:06 minute, fiind ținută destul de mult pe bancă din cauza nervozității arătate. Ultima achiziție sătmăreană a marcat 5 din 8 aruncări de două puncte, a ratat singura triplă încercată și a transformat libera de care a beneficiat. A mai avut 4 recuperări (2/2), un assist și 3 mingi pierdute înainte să iasă cu 5 greșeli personale, pentru +10 indice al eficienței.

Andra Mandache este a 5-a jucătoare de la alb-roșii în double-digits, cu 10 puncte. Aceasta a jucat 34:23 minute și a avut 3/12 la șuturile din interiorul semicercului, 1/3 de la distanță și 1/1 de la linia de fault. Și-a mai trecut în cont 5 recuperări defensive, 2 pase decisive și 3 mingi pierdute, pentru +3 în dreptul eficienței.

De la „U”, patru jucătoare au reușit cel puțin 10 puncte. Cele mai bune marcatoare ale partidei au venit de pe banca Universității, Aida Kalusic și Olena Samburska, autoare a 16 puncte fiecare.

Kalusic a jucat 16:38 minute și a marcat 7 din 8 aruncări din interiorul semicercului, cu 2/2 libere. A mai avut 2 recuperări (1/1) și 3 mingi pierdute, pentru +14 indice al eficienței.

Samburska a jucat o jumătate de oră, cu 5/8 la șuturile de două puncte și 2/5 de la distanță. Ucraineanca a mai avut 2 recuperări, 4 mingi pierdute și o intercepție înainte să iasă cu 5 faulturi, pentru +9 eficiență.

Leslie Vorpahl a fost singura jucătoare care a jucat toate cele 40 de minute. Americanca a încheiat partida cu 13 puncte, 2 recuperări și 6 pase decisive. A avut 4 din 8 la două puncte, 0/3 la triple și 5/6 la libere, 5 mingi pierdute și 2 intercepții, cu 10 indice al eficienței.

Theairra Taylor a jucat aproape 31 de minute și a contribuit cu 10 puncte, 4 recuperări (1/3) și 3 pase decisive. Jucătoarea cu numărul 1 de la Universitatea a înscris 5 din 6 încercări de două puncte, dar a ratat cele 4 aruncări de la distanță și cele 2 libere de care a beneficiat. A mai avut 6 turnovers și o intercepție, cu +5 indice al eficienței.

Cea mai eficientă jucătoare de la „U” a fost Amanda Thompson, cu 6 puncte și 15 recuperări (3/12), cu +19 indice al eficienței. Aceasta a jucat 32:25 minute, cu 3/8 din interiorul semicercului. Americanca a mai avut 3 pase decisive, 2 mingi pierdute, o intercepție și un capac.

*foto: Sport Pictures