CRONICĂ. CS Olimpia Bucureşti – CSB Teleorman 73-66

73-66

(24-14; 21-23; 17-10; 11-19)

Rezultat meci 1

51-67

CS Olimpia Bucureşti s-a impus pe teren propriu cu scorul de 73-66 (24-14; 21-23; 17-10; 11-19) în faţa celor de la CSB Teleorman. Aşadar, ca urmare al acestui rezultat poztiv reuşit de fetele Romelei Cristea, Olimpia egalează Teleorman la general şi trimite seria de trei meciuri în decisiv. Ultima bătălie urmează a se da în provincie, pe terenul celor din Alexandria.

Gazdele au început partida în formula: Cristina Bigică, Sonia Ursu, Gabriela Cursaru, Alexandra Florea şi Alina Crăciun, iar de partea cealaltă, echipa oaspete a trimis în teren următorul cinci: Alina Chivu, Nevena Saponjic, Daniela Bucică, Cristina Cutaş şi Georgiana Rus.

Tabela a fost inaugurată de formaţia gazdă prin Cristina Bigică, 2-0, iar echipa din Teleorman a replicat printr-un coş de la mare distanţă al Cristinei Cutaş, 2-3. Bucureştencele au apăsat pedala de acceleraţie reuşind un parţial de 9-0 şi ducând scorul până la 11-3, acestea fiind scoase din ritm de Alexandra Cutaş, cu un three-point-play, 11-6. Sonia Ursu a avut însă un răspuns pe măsură reuşind un coş cu fault din spatele semicercului, şi fructificând şi aruncarea liberă obţinută, şi-a dus echipa la nouă lungimi în faţa oaspetelor, 15-6. Nevena Saponjic a pus patru puncte consecutive în contul Alexandriei, 15-10, dar Alina Crăciun şi Sonia Ursu, din nou din spatele liniei de 6.75, au combinat pentru a plusa avantajul echipei lor, 22-10. Saponjic a repetat figura de mai înainte, înscriind pentru 22-14, scorul primei pauye fiind stabilit de Sonia Ursu, 24-14.

Georgiana Rus a deschis sfertul secund cu o reuşită de două puncte, 24-16, iar Gabriela Munteanu a transformat doar o liberă din două acordate, 25-16. Rus a marcat din nou pentru Teleorman, 25-18, dar replica gazdelor nu a întârziat să vină, 29-18. Alina Chivu şi-a trecut pentru prima dată numele pe lista marcatoarelor, 29-20, iar câteva secunde mai târziu şi Romina Filip şi-a trecut în cont primul punct, 30-20. Autoare a două libere, Nevena Saponjic a dus scorul până la 30-22, dar Alexandra Florea nu a lăsat echipa oaspete să se apropie, 32-22, la care Gabriela Munteanu a mai adpugat două puncte, 34-22. Alina Chivu a scuturat plasa coşului din spatele semicercului, 34-25, iar Alina Crăciun a contribuit la creşterea avantajului Olimpiei, 36-25. A urmat mai mult de un minut fără coş, dar cu atacuri ratate de ambele părţi, iar Romina Filip a readus jocul la viaţă, transformând în puncte doar două din cele trei aruncări libere acordate, 38-25.  Cu un minut şi jumătate înaintea pauzei mari tabela indica cea mai mare diferenţă de scor înregistrată până la acel moment, 12 puncte, 43-31, dar cu 2 puncte ale Alexandrei Florea pentru gazde şi cinci puncte ale Alexandrei Cutaş, pentru echipa din Teleorman, diferenţa de puncte s-a micşorat la 8, 45-37.

Cea de-a treia perioadă de joc a debutat cu atacuri ratate de ambele părţi, primele puncte venind de la Alexandra Florea după un minuj si jumătate de joc, 47-37, iar Alexandra Cutaş şi-a mai trecut şi ea un punct în cont, 47-38. După o altă perioadă fără puncte înscrise, aceeaşi Alexandra Floreaa punctat din nou pentru Olimpia, 49-38, la care Cristina Bigică a mai adăugat un punct, 50-38. Gazdele au înscris din nou prin Ursu, Crăciun şi Bigică, 54-38, pentru un parţial de 9-1 reuşit de-a lungul primelor cinci minute ale sfertului. Nevena Saponjic a marcat pentru pune capăt stării de letargie care cuprinsese echipa vizitatoare, 54-40, dar liniştea s-a lăsat din nou, de data aceasta asupra ambelor panouri. Cu o liberă transformată, Cristina Cutaş a repus scorul în mişcare punctând pentru Teleorman, 56-41, Alexandra Florea a plusat şi ea pentru Olimpia, 58-41, iar Georgiana Rus a replicat prompt, 58-43. Alexandra Cutaş a mai fructificat o liberă, 58-44, pentru ca Bigică să îi răspundă cu un coş de două puncte, 60-44. Romina Filip a dus scorul până la 62-44, scorul ultimei pauze fiind stabilit de Georgiana Rus autoare a trei puncte consecutive, 62-47.

Ştefania Rotărescu a fost marcatoarea primelor puncte după 2 minute şi jumătate de la startul sfertului final, 64-49, câteva momente mai târziu Alina Chivu repetând figura, 64-51. Romina Filip a refăcut avansul de 15 puncte al Olimpiei, 66-51, dar Georgiana Rus şi Crenguţa Teodorescu au strâns uşor situaţia, 66-56. Rotărescu şi-a mai trecut două puncte în dreptul numelui, 68-56, însă Rus a răspuns imediat, 68-58. Nevena Saponjic şi-a adus contribuţia la cursa de următire a vizitatoarelor, 68-60, Cu două minute înainte de ultimul fluier al partidei distanţa dinte cele două echipe era de 7 lungimi, 71-64, Cristina Cutaş şi Nevena Saponjic, ambele cu câte o liberă transformată, micşorând diferenţa de pe tabelă, 71-66, cu 16 secunde de joc rămase. Teodorescu şi-a ăncercat norocul din spatele semicercului, în zadar însă, Sonia Ursu punând în contul Olimpiei ultimele puncte ale partidei, scor final 73-66.

Remarcatele partidei au fost:

CS Olimpia Bucureşti: Sonia Ursu – 15 puncte, 11 recuperări, 2 pase decisive; Alina Crăciun – 13 puncte, 9 recuperări, 1 pasă decisivă; Alexandra Florea – 12 puncte, 2 recuperări.

CSB Teleorman: Nevena Saponjic – 23 puncte, 13 recuperări, 1 pasă decisivă; Georgiana Rus – 17 puncte, 11 recuperări, 3 pase decisive; Alexandra Cutaş – 13 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive.