CRONICĂ. CSB Alexandria – CS Olimpia Bucureşti 67-51

CSB Teleorman
  CS OlimpiaBucureşti

67-51

(21-13; 11-12; 8-11; 27-15)

CSB Teleorman a câştigat primul din seria de trei meciuri împotriva celor de la CS Olimpia Bucureşti. Echipa din Alexandria s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 67-51 (21-13; 11-12; 8-11; 27-15)  la capătul unui meci cu suişuri şi coborâşrui de ambele părti.

Gazdele din Teleorman au început meciul cu următorul cinci: Nevena Saponjic, Alina Chivu, Daniela Bucică, Cristina Cutaş şi Georgiana Rus. De cealaltă parte, formaţia oaspete a mizat pe Gabriela Cursaru, Cristina Bigică, Romina Filip, Alexandra Florea şi Mihaela Chelariu.

Tabela a fost deschisă de jucătoarea Alexandriei, Alina Chivu, care a marcat pentru 2-0, oaspetele au egalat la 2, dar Saponjic şi Rus au trimis CSB Teleorman din nou la conducere, 5-2. Cristina Bigică a beneficiat de două libere, transformând doar una, 5-3 şi în următoarele trei minute nu s-a mai pus niciun punct pe tabelă. Cu un coş de două puncte, Romina Filip a readuc cele două echipe la viaţă, echilibrând balanţa, 5-5. Alina Chivu a râspuns cu 5 puncte consecutive, 10-5, iar Mihaela Chelariu a menţinut Olimpia aproape, 10-7. Cu o aruncare din spatele semicercului marca Alina Chivu gazdele s-au distanţat la 6 puncte, 13-7, iar Romina Filip şi Alexandra Florea au marcat pentru a micşora considerabil diferenţa, 13-11. Prima pauză a surprins pe tabelă un avans semnificativ al formaţiei din Teleorman, 21-13, ca urmare a celor două coşuri de trei puncte ale aceleiaşi Alina Chivu.

Sfertul doi a început în forţă cu două aruncări de după linia de 6.75 ale Cristinei Cutaş, scor 27-13, la care bucureştencele au răspuns cu cinci puncte ale Alexandrei Florea şi Rominei Filip, 27-18. Partida a continuat cu alte trei minute de secetă în ambele tabere cărora le-a pus capăt aceeaşi Alina Chivu, cum altfel decăt cu o reuşită de după semicerc, 30-18. Fetele Romelei Cristea nu s-au lăsat intimidate şi înscris prin Romina Filip, 30-21.Oaspetele au mai recuperat două puncte prin liberele fructificate ale Cristinei Bigică, 30-23, iar scorul pauzei mari a soft stabilit de Cristina Cutaş şi Alexandra Florea, 32-25.

La revenirea de la cabine, Daniela Bucică a scuturat plasa coşului de după linia de 6.75, scor 35-25, şi în următoarele două minute nicio echipă nu a găstit drumul spre panoul advers. Gabriela Cursaru şi Romina Filip au strâns situaţia de pe tabelă, 35-29, însă Nevena Saponjic a plusat avantajul gazdelor, 37-29. Cu un three-point-play Cristina Bigică a lăsat doar cinci lungimi între cele două echipe, 37-32, la care Mihaela Chelariu a mai adăugat un punct, 37-33. Elevele lui Mădălin Piperea nu au vrut să rămână datoare şi au răspuns cu şi ele cu un three-point-play al Nevenei Saponjic, 40-33. După două minute fără coş, CS Olimpia a reuşit un patţial de 0-6, reducând la patru puncte distanţa dintre cele două formaţii, 40-36 după jumătate de oră de joc.

La început de sfert patru oaspetele s-au paropiat chiar mai mult 42-39 în urma coşului Soniei Ursu, dar Cristina Cutaş şi-a mai trecut odată numele pe lista marcatoarelor cu o nouă arunacre de trei puncte, 45-39, la care Romina Filip a replicat rapid, 45-41. Diferenţa s-a minimizat cu 6 minute înainte de fluierul de final al partidei, tabela indicând 47-46, dar echipa din Teleorman a simţit pericolul şi a forţat prin Alina Chivu şi Cristina Cutaş, ambele cu câte un coş din spatele semicercului, scor 53-46. Cristina Bigică a mai pus un punct în contul Olimpiei, 53-47 şi Alexandria a continuat cu un parţial de 7-0, prin Cristina Cutaş şi Nevena Saponjic, 60-47. Singura care a mai încercat să menţină formaţia oaspete în cărţi a fost Bigică, aceasta marcând pentru 60-49, însă răspunsul gazdelor a fost unul pe măsură, cinci puncte ale Nevenei Saponjic şi Cristinei Cutaş, cum altfel decât din spatele semicercului, 65-49 şi nimic nu mai putea schimba soarta partidei. Scorul final al partidei, 67-51, a fost stabilit de reuşitele Alexandrei Florea, pentru Olimpia, şi Nevenei Saponic, pentru CSB Teleorman.

Principalele marcatoare ale partidei au fost:

CSB Teleorman: Alina Chivu – 27 puncte, 9 recuperări, 3 pase deisive; Cristina Cutaş – 19 puncte, 12 recuperări, 3 pase decisive; Nevena Saponjic – 14 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive.

CS Olimpia Bucureşti: Romina Filip – 18 puncte, 4 recuperări; Cristina Bigică – 10 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive; Alexandra Florea – 10 puncte, 4 recueprări.