Cronică. Cupa României feminin. CS Rapid Bucureşti - CS BBALL 6 Sepsi BC 63 - 42

totalbaschet.ro

28.09.2011

63 - 42

(13-7, 14-6, 19-11, 17-18)

CS Rapid Statistică BC Sepsi

CS Rapid Bucureşti a învins cu 63 – 42 pe BC Sepsi Sf. Gheorghe şi, conducând cu 123 – 102 la general, s-a calificat la turneul final al Cupei României la baschet feminin.

Bucureştencele au început în forţă partida şi au câştigat primul sfert cu 13 – 7. Dominând jocul în căciulă, rapidistele s-au desprins la pauza mare la 14 puncte (27 - 13) iar după primele trei sferturi a condus 46 – 24. Ultima periaodă a fost câştigată de oaspete cu 18 – 17 însă efortul a fost insuficient pentru calificare.

Claudia Ene a fost cea mai bună jucătoare de la Rapid. Ea a terminat partida în double double, cu 18 puncte şi 10 recuperări.  Andra Ionescu şi-a trecut în cont 14 puncte şi 13 mingi recuperate iar Cristina Perţa 12 puncte şi 7 recuperări.

La Sepsi doar o singură jucătoare a marcat peste 10 puncte. Este vorba de Florentina Ardeleanu care a terminat meciul cu 11 puncte şi 3 pase decisive. Ildiko Vass a bifat 9 puncte şi 7 recuperări iar Mihaela Adi 7 puncte şi 8 recuperări.