CUPA ROMÂNIEI, FEMININ, SFERTURI DE FINALĂ

Meciul retur:
28.09.2011

24.09.2011, Tur
Statistică Alte meciuri

ICIM Arad a depășit pe CS Teleorman Alexandria, scor 68-40, în manșa inaugurală din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României la baschet feminin - ediția 2011/12. Confruntarea a avut loc la Sala Victoria din Arad.

Asemeni partidei dintre Sportul Studenţesc şi Universitatea Cluj-Napoca, arădencele au început foarte bine partida, nelăsând nicio şansă adversarului. Astfel fetele conduse de pe banca tehnică de Zoran Visici au ţinut piciorul pe pedala de acceleraţie pe tot parcursul primului sfert în care practic au tranşat partida. În primele şase minute gazdele au izbutit un neverosimil parţial de 19-2. Primul sfert s-a încheiat în avantajul de 16 puncte al Aradului, 24-8.

În ultimul sfert al primei reprize oaspetele au forţat revenirea însă nu au avut nicio şansă. Perioada a fost adjudecată tot de gazdele care au intrat la vestiare cu un avantaj de 18 puncte, scor 40-22. Cea mai mare diferenţă de scor până în acel moment s-a consemnat, de două ori, în sfertul al 3-lea atunci când ICIM conducea cu 23 de puncte, scor 51-28. După 30 de minute gazdele aveau un avantaj liniştitor, 53-34. Ultimul act nu a avut niciun istoric, Zoran Visic a menţinut acelaşi tempo deoarece a dorit să tranşeze calificarea încă din tur. Scor la finalul celor 40 de minute, 68-40, iar ICIM Arad e ca şi calificată în Final Four-ul Cupei României.

Scor pe sferturi: 24-8, 16-14, 13-12, 15-6.

Stanecia Graham a avut 18 puncte și 14 recuperări, Korinne Campbell a adăugat 16 puncte, Monika Brosovszki a contribuit cu 13 puncte, 7 recuperări, iar Suzana Milovanovic a totalizat 11 puncte și 6 recuperări pentru campioana și deținătoarea cupei.

În replică, Kari Laplante a izbutit 16 puncte, 9 recuperări dar a avut și 6 posesii pierdute, iar Marija Prlja a bifat 11 puncte pentru Alexandria.

Manșa a doua se dispută miercuri (28.09), la Alexandria.