CRONICĂ. ”U” Cluj 77-64 Poli Iași

Roxana Prichici

15.01.2011

Poli Iași a controlat debutul meciului și a fost în avantaj după primele zece minute, 18-25, oasptele aflându-se la conducere și pe aproape întreaga durată a sfertului doi. Clujencele s-au apropiat încet dar sigur și au reușit egalarea, 35-25, când mai erau nouă secunde rămase de joc, dar Gavrilescu a mai pus două puncte pe tabelă și a trimis Poli pe plus la cabine, 35-37. La reluare, ”U” parcă a fost altă echipă. Gazdele s-au dezlănțuit și, cu Pricop marcatoare a zece puncte, au reușit un parțial de 23-8, conducând 58-45 în minutul 30. Scorul s-a strâns în ultimul sfert. Poli s-a apropiat la doar două lungimi, 65-63, cu două minute înainte de final, fetele lui Covaciu au confiscat însă mingea și s-au distanțat la 74-63, pentru a se impune 77-64 (18-25, 17-12, 23-8, 19-19).

Marcatoare:
”U” Cluj: Pricop 20, Fodor 19, A. Pop 8, Kilin 6, Ferenczi 6, Pătruț 5, Bocskai 4, Chioran 3, Coldea 3, Shaar 2, N. Pop 1.
Poli Iași: Panait 17, Cioroiu 14, Pânzaru 13, Necula 8, Gavrilescu 6, Alaiba 4, Nica 2.