CSM Satu Mare își adjudecă victoria în disputa cu Phoenix Galaţi

Etapa 21

80-66

Sala Sporturilor Satu Mare

11-9 Statistică 9-12

Baschetbalistele formației CSM Satu Mare s-au impus pe teren propriu în fața celor de la Phoenix Galaţi cu 80-66 (17-23, 24-15, 25-10, 14-18), într-un meci care a contat pentru cea de-a 21-a etapă a Ligii Naționale de Baschet Feminin. În urma acestui succes, trupa lui Petru Eleș a ajuns la un bilanț de 11 meciuri câștigate și 9 pierdute, fiind pe 7 în clasament cu 31 de puncte. De cealaltă parte, gruparea din Galați este pe ultima treaptă care duce la finalul sezonului regulat în play-off, cu record de 9 victorii și 12 înfrângeri, cu 30 de puncte acumulate.

Confruntarea dintre cele două combatante a început sub semnul echilibrului, gălățencele având un ușor avantaj, 10-9, la jumătatea actului de debut. După alte 30 de secunde, tabela arăta 12-11 în favoarea oaspetelor, moment în care acestea au reușit un run de 7-0, scor 19-11. Până la finalul actului scorul a ajuns la 23-17 pentru Phoenix. În actul secund, baschetbalistele pregătite de Petru Eleș au pornit în cursa de urmărire a adversarelor, reușind să restabilească egalitatea la 33, cu aproximativ 4 minute rămase din sfertul 2. Până la pauză, amfitrioanele au izbutit să treacă la timona jocului, intrând la vestiare cu 3 puncte în avantaj, scor 41-38. CSM Satu Mare a început secvența a 3-a a partidei cu pedala de accelerație apăsată la maximum, reușind 6 puncte consecutive, fără ca trupa de la malul Dunării să vină cu vreo replică, scor 47-38. Întregul sfert 3 s-a scurs într-o singură parte, sătmărencele adjudecându-l cu un parțial de 25-10. Astfel, înaintea actului decisiv, scorul dintre Satu Mare și Galați era 66-48. În ultima parte a încleștării, Phoenix Galaţi a încercat să reducă proporțiile scorului, câștigând sfertul cu 18-14, însă, jocul s-a încheiat cu o victorie clară a ardelencelor, scor 80-66.

Doar 5 jucătoarea din lotul lui Petru Eleș au reușit să-și treacă numele pe lista marcatoarelor, acestea fiind Andreea Orosz cu 20 de puncte, Tabytha Wampler 20, Jones Kortni Hope 17, Eniko Laza 17 și Bianca Voica 6. De cealaltă parte, pentru Phoenix Galaţi au înscris 6 baschetbaliste, după cum urmează: Earnesia Williams 23 puncte (11 rec), Romina Filip 16, Beatrice Alaiba 15, Denise Fairbanks 8, Andreea Soptica 2, respectiv Bianca Fota 2.

*Foto: Facebook CSM Satu Mare