CSM Târgoviște învinge ICIM Arad la capătul unei reprize de prelungiri

Radu Bărăian

06.05.2014

CSM Târgoviște a reușit să câștige cel de-al 3-lea meci al finalei cu ICIM Arad după prelungiri, scor 77-75 (19-16, 12-19, 11-7, 25-25, 10-8). Învingătoarea a fost desemnată cu un coș marcat de Porsche Poole în ultima secundă a reprizei de prelungiri.

Târgoviște a trecut astfel în avantaj la general cu 2-1. Cu o victorie în Meciul 4, echipa lui Dan Fleșeriu își adjudecă titlul de campioană a României. În cazul unei victorii a trupei din Arad seria se mută în decisiv pe terenul galben-albastrelor.

Principalele artizane ale echipei din Târgoviște au fost C. Givens cu 22 de puncte (10 rec), P. Poole cu 22 și J. Smith cu 13 (14 rec). De cealaltă parte, din lotul formației ICIM Arad s-au remarcat J. Rhoads cu 20 de puncte marcate (5 rec, 5 p.d.), M. Coker 17 (10 rec), respectiv L. Broomfield 14 (15 rec).

Meciul cu numărul 4 se va juca mâine, 7 mai, începând cu ora 20:15, fiind transmis de postul DigiSport.

Vom reveni cu cronica detaliată a partidei de la Târgoviște!