Etapa XIX

100-53

Sala Sporturilor Alba Iulia

16-2 Statistică 11-8

CSU Alba Iulia s-a impus fără nicio problemă în propriul fief în fața fetelor de la Olimpia Brașov, scor 100-53 (24-13, 26-22, 21-6, 29-12), într-o partidă din cadrul etapei a 19-a din Liga Națională de Baschet Feminin. În urma acestei victorii, gazdele din Alba au acumulat 34 de puncte, având un bilanț de 16 victorii și doar 2 înfrângeri. Olimpia Brașov a ajuns la cel de-al 30-lea punct din acest sezon cu 11 meciuri câștigate la activ și 8 pierdute.

Fără Natasa Bucevac, indisponibilă pentru tot restul sezonului din cauza unei accidentări, echipa din Brașov a avut un start slab de partidă, fiind conduse de către gazdele din Alba Iulia cu 10-2, după 2 minute și jumătate scurse din confruntare. Până la finalul actului de debut, amfitrioanele s-au distanțat la 11 puncte de adversarele lor, scor 24-13. Sfertul secund a început mult mai bine pentru baschetbalistele pregătite de Dan Calancea, acestea revenind la doar 6 puncte în spatele celor de la Alba. Din acel moment, simțind pericolul, formația gazdă a apăsat pedala de accelerație, mărind ecartul la 15 puncte până la pauză. Astfel, după 20 de minute scurse de joc, fetele de sub bagheta lui Miroslav Popov aveau 50-35 pe tabelă.

În cea de-a 3-a secvență a confruntării din Sala Sporturilor din Alba Iulia, jocul s-a scurs într-o singură parte, gazdele reușind să marcheze 21 de puncte, în timp ce Olimpia Brașov a pus pe tabelă doar 6 puncte. Înaintea sfertului decisiv, echipa din județul Alba avea un avantaj liniștitor de 30 de puncte în fața grupării de sub Tâmpa, scor 71-41. Ultima parte a încleștării s-a scurs în aceeași notă dominantă din partea gazdelor, care au reușit un parțial de 29-12, reușind într-un final să se impună cu un neverosimil 100-53.

Punctele victoriei formației CSU Alba Iulia au fost marcate de T. Brown 21 (12 rec), B. Salley 13 (7 rec), A. Uiuiu 13 (6 rec, 5 p.d.), M. Mandic 12 (5 rec), C. Whittington 10 (9 rec), I. Nagy 10, S. Cadjo 9, C. Reed 8 și A. Parău 4. De cealaltă parte, de la Olimpia Brașov au marcat Z. Kovacevic 13 puncte (5 p.d.), C. Bartee 11 puncte (10 rec), V. Erak 11 (5 rec), S. Ursu 10, G. Irimia 7, respectiv A. Haas 1.

*Foto: Sorin Stanciu