Minute | 34:55 |
Puncte | 27 |
Pase decisive | 0 |
Recuperari | 9 |
Eficienta | 33 |
![]() |
Divizia A feminin, Etapa 22 miercuri (15.02), Alexandria |
![]() |
15-4 | Fișă meci | 14-6 |
CS Teleorman Alexandria primește vizita vicecampioanei CSM Satu Mare într-un meci contând pentru etapa a 22-a în sezonul regulat al Diviziei A la baschet feminin - ediția 2011/12. Se vor confrunta echipele situate pe locurile 5 și 6 în ierarhia la zi.
Echipa pregătită de către Mădălin Piperea a pierdut în runda precedentă la Alba Iulia, scor 62-66, pentru a întrerupe o serie de trei victorii succesive. În schimb, CSM Satu Mare a cedat în propriul fief, scor 68-69, în fața liderului la zi, CSM Târgoviște. Echipa antrenată de către Dan Fleșeriu are un bilanț de trei victorii și două înfrângeri în retur.
Partida se pare că va avea loc în pofida faptului că echipa din Satu Mare a solicitat amânarea jocului. Oficialii sătmăreni au declarat că firma de transport cu care colaborează pentru a deplasa echipa la jocurile pe care le desfășoară în țară refuză să trimită autocarul în zona de sud a țării. De cealaltă parte, teleormănenii și-ar dori desfășurarea meciului conform programării pentru că în momentul de față atât Annemarie Părău cât și Claudia Pop sunt indisponibile. O eventuală amânare pe o perioadă îndelungată ar putea permite acestor jucătoare să revină pe teren pentru a juca la Alexandria.
Meciul prezintă miză deosebită pentru interesele ambelor echipe cu privire la o clasare cât mai bună în vederea abordării playoff-ului. Formația din Satu Mare a adunat deja șase înfrângeri și un nou eșec împotriva unei echipe din plutonul ce mizează pentru atacarea locului 2, ar îndepărta vicecampioana de acest loc. Pe de altă parte, Alexandria, în pofida unui parcurs foarte bun în acest sezon, nu-și dorește o înfrângere pentru a evita a doua situație în care să piardă două jocuri consecutiv.
Jocul direct din tur, desfășurat la Satu Mare, a fost adjudecat de către Alexandria cu scorul de 69-66. Elevele lui Piperea au început mai bine desprinzându-se la 10 puncte pe parcursul primei secvențe dar a pierdut teren în următoarele două acte. Totuși, teleormănencele au terminat în forță și s-au impus.
Kari Laplante a avut 18 puncte, 11 recuperări, Marija Prlja a contribuit cu 18 puncte și 6 pase decisive, iar Alina Chivu a totalizat 17 puncte și 5 pase decisive pentru Alexandria în jocul din tur. În schimb, Claudia Pop a bifat 20 puncte, 6 recuperări și 6 pase decisive, iar Amra Mehmedic a izbutit 17 puncte și 7 recuperări.
Bilanțul general al confruntărilor directe este favorabil CSM-ului cu 8-4. În schimb, Alexandria a câștigat ultimele două meciuri directe, ambele desfășurate la Satu Mare. Pe de altă parte ultimele cinci meciuri disputate în Teleorman au fost adjudecate de către ardelence.
Cine sunt adversarele echipelor românești în cupele europene la baschet fem...
Cine sunt adversarele echipelor românești în cupele europene la baschet fem...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!