(6-14, 8-17, 15-23, 10-25)

Nu s-au mai întâlnit

29.10.2011, ora 11:00
Arbitri: C. Priscă - A. Csender  Alte meciuri

Înfruntarea dintre Olimpia Brașov și BC Nova Vita Tîrgu Mureș, contând pentru etapa a șasea din Campionatul Național început la ora 11:00 în sala Forex din Brașov.

Echipa gazdă a mizat cel mai mult pe extrema originară din Serbia, Nikolina Nikolic, care a jucat patruzeci de minute. Din cinciul de start al brașovencelor a mai făcut parte Kajdacsi, Ușurelu, Cursaru și Cazac. De cealaltă parte, nova Vita a început cu Hicks, Pop, Cristiana Cutaș. Graham și Vescan.

Echipa din Mureș a început să se distanțeze încă din primele minute. La sfârșitul primului sfert, numărul punctelor înscrise de oaspeți era aproximativ dublu față de reușitele gazdelor, și această proporție s-a părstrat, în mare, până la finele partidei, care s-a încheiat cu scorul de 39-79.

S-au remarcat, de la gazde, Cazac cu 14 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive, și Nikolic cu 12 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive.

De la gazde, Bianca Vescan a fost foarte aproape de un double-double, cu 18 puncte și 9 recuperări. Cherisse Graham a totalizat 19 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, Hicks 12 puncte, 8 recuperări și 8 pase decisive, și Beachem 12 puncte și 5 recuperări.

După această partidă, Nova Vita se regăsește pe primul loc în clasament, însă echipele din Alba Iulia și Târgoviște au câte un meci mai puțin jucat.