DIVIZIA A FEMININ. Cronică: Olimpia Brașov - CSM Sportul Studențesc 68-77

17-20, 15-19, 15-21, 21-17

FIȘĂ MECI   Divizia A feminin
 Etapa a 4-a
 Sala Forex, Brașov

CSM Sportul Studențesc a obținut cea de-a doua victorie consecutivă în sezonul regulat al Diviziei A la baschet feminin - ediția 2011/12, scor 77-68, în deplasare, asupra echipei Gloria Brașov. Meciul s-a desfășurat în cursul zilei de miercuri (19.10).

Nikolina Nikolic a deschis scorul în favoarea formației de sub Tâmpa, dar formația vizitatoare a găsit soluția de a restabili egalitatea pe tabela de marcaj chiar în două rânduri. Aceeași sportivă a formației brașovene a înscris șase puncte consecutiv pentru a duce scorul la 10-4 în minutul 4. CSM Sportul a revenit pe tabela de marcaj pe fondul mai multor reușite de la linia de pedeapsă pentru ca Wilhelmina Wilson să marcheze un coș din acțiune pentru echipa oaspete la o depărtare de peste cinci minute de joc efectiv.
Gaati Werema a marcat din afara semicercului în minutul 8 al primei secvențe egalând situația pe tabela de marcaj pentru a 3-a oară în acest meci, iar mai apoi Tunde Kilin a înscris primul său coș, unul care a adus și primul avantaj pentru gruparea bucureșteană. Nikolic a dus totalul punctelor sale la 13 chiar înaintea epuizării timpului de joc din primul act, unul încheiat cu scorul de 20-17 în favoarea echipei CSM Sportul Studențesc.

Nikolic a înscris din afara semicercului după doar nouă secunde de joc și a restabilit egalitatea la 20. Replica vina din partea Anei Cuatu și a lui Tunde Kilin, care au alimentat un parțial de 0-7. Din nou Nikolic se remarcă din afara semicercului ajungând la 19 puncte după doar 13 minute de joc și Olimpia s-a apropiat la un singur punct pe tabela de marcaj.
Werema a găsit de mai multe ori soluția de a interzice Brașovului să preia conducerea pe tabela de marcaj. Sportiva originară din SUA a totalizat 13 puncte în prima repriză a confruntării de la Sala Forex. De asemenea, aparții importante pe finalizare a avut Kilin, pentru ca Taisia Lungu să ducă scorul la 39-32, în favoarea vizitatoarelor după 20 minute de joc efectiv.

Alma Kovacevic a înscris primele două coșuri ale reprizei a doua și a dus avantajul formației oaspete pentru prima dată dincolo de zece lungimi. De fapt, CSM Sportul a pus pe tabela de marcaj șase puncte fără răspuns în primul minut de joc efectiv al sfertului al 3-lea, ducând scorul de 45-32.
Gabriela Cursaru a înscris primul punct al Brașvoului din a doua parte a confruntării, pentru ca Olga Cazac respectiv Gaati Werema să înscrie câte un coș de trei puncte fiecare. Urmează o dispută la distanță între Nikolic și Werema, principalele realizatoare ale celor două echipe. CSM Sportul s-a desprins la 15 lungimi spre jumătatea acestei perioade de joc.
După două minute în care nu s-a marcat de nicio parte, aceleași sportive au marcat din acțiune. Taisia Lungu a marcat de la mare distanță pentru a mări ecartul la un maxim de 16 lungimi, dar Nikolic a înscris ultimele trei puncte ale secvenței pentru a duce scorul la 47-60, cu zece minute înainte de final.

Judit Kajdacsi, sportivă care a obținut mai multe recuperări decât toate colegele sale la un loc, a adus primele puncte ale secvenței decisive, dar CSM Sportul a replicat cu două aruncări libere, iar Werema a atins cota 30 printr-o reușită din afara semicercului. Nikolic nu a stat mult pe gânduri și a răspuns pentru Olimpia Brașov, urmată fiind de Gabriela Cursaru, autoare a unui coș de trei puncte.
Echipa din București a izbutit să mențină un avantaj de peste zece puncte pe tabela de marcaj. CSM Sportul a găsit soluții să puncteze de la linia de pedeapsă sau din acțiune în așa fel încât a avut un final de meci lipsit de griji.
Nikolic a depășit bariera celor 30 puncte având două reușite de la distanță, dar Kovacevic și Adams au răspuns prompt. Astfel, partida a luat sfârșit cu scorul de 68-77.

Remarcate
Olimpia - Nikolic 37 puncte, Kajdacsi 17 puncte, 20 recuperări, Cursaru 10 puncte, 5 pase decisive.
CSM Sportul - Werema 30 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive, Kilin 11 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, Wilson 9 puncte, 10 recuperări.