Două victorii în două zile pentru Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Etapa XVI

57-82

Sala Sporturilor Satu Mare

10-8 Statistică 14-4

După ce ieri au trecut de la Universitatea Cluj, pe terenul acestora, cu 89-48, baschetbalistele de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-au impus azi pe terenul formației CSM Satu Mare, scor 82-57 (24-20, 15-12, 24-8, 19-17), într-o partidă restantă din etapa cu numărul 16 din Liga Națională de Baschet Feminin.

În urma acestei victorii, covăsnencele au acumulat 32 de puncte în clasament, având un bilanț de 14 victorii și doar 4 înfrângeri, de cealaltă parte, echipa din Satu Mare are la activ 28 de puncte, cu 10 meciuri câștigate și 8 pierdute.

Startul partidei din Sala Sporturilor din Satu Mare a fost unul echilibrat, scorul cu 2 minute înaintea finalului primului act era 18-18. Până la finalul sfertului, echipa pregătită de Zoran Mikes a marcat 6 puncte, în timp ce gazdele doar 2, iar tabela înregistra 24-20 pentru Sepsi SIC. De asemenea, la fel ca în prima parte a jocului, și sfertul secund s-a scurs într-o oarecare notă echilibrată, covăsenencele impunându-se cu un parțial de 15-12. Astfel, după 2 sferturi scurse din partida de la Satu Mare, echipa oaspete avea un ecart de 7 puncte, scor 32-39.

Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a avut un început de sfert 3 fulminant, reușind în primele 5 minute ale actului să marcheze nu mai puțin de 14 puncte consecutive fără ca felete lui Petru Eleș să răspundă pe tabelă, scor 34-53. În cele din urmă, Prahalis și compania și-au adjudecat și sfertul cu numărul 3 cu un neverosimil 24-8, având un avantaj de 23 de puncte înaintea ultimei secvențe a jocului, scor 40-63. Având în vedere proporțiile scorului, antrenorul Mikes a decis să introducă pe teren și jucătoarele mai puțin folosite. Cu toate acestea, formația din Sfântu Gheorge a câștigat și sfertul decisiv, cu 19-17 și implicit cofruntarea cu 82-57.

Principala marcatoare a echipei învingătoare a fost S. Prahalis cu 25 de puncte, aceasta fiind urmată de N. Ivacevic 16 (6 rec), L. Bejtic 11 (6 rec, 5 p.d.), J. Watson 11 (6 rec), K. Loyd 7 (7 rec), Z. Mitov 7 (7 rec), D. Dinca 5. De cealaltă parte, punctele sătmărencelor au fost marcate de E. Laza 21 de puncte, T. Wampler 11 (11 rec), J. Kortni Hope 11, C. Desroches 8 (10 rec), A. Orosz 2, B. Voica 2, respectiv M. Ivan 2.

*Foto: Facebook Sepsi SIC