Echipele din Târgoviște, Arad și Târgu Secuiesc s-au impus în primele meciuri ale turneului 4 LNBF

Turneul patru din campionatul feminin a demarat cu trei meciuri programate sâmbătă, 19 decembrie de la ora 16.

Pe teren propriu, CSM Târgoviște a câștigat în fața celor de la CSU Rookies Oradea cu scorul de 89-47 (24-13, 23-10, 26-12, 16-12). La pauza întâlnirii, formația pregătită de Cătălin Tănase conducea cu 47-23.

Evelina Petrof a avut 24 de puncte, 9 recuperări, 6 pase decisive și 4 intercepții. Cristina Badi a strâns 19 puncte, 17 recuperări, 4 assist-uri și 2 intercepții. Maria Daiana Tănase s-a remarcat și ea cu 16 puncte, 8 pase decisive, 6 intercepții și 5 recuperări

Din partea formației orădene s-a remarcat Maria Farago cu 10 puncte, 10 recuperări, 2 intercepții și un capac, dar și Alexandra Mangra cu 11 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive și 2 capace.

FCC Baschet Arad a trecut de Rapid București cu scorul de 93-51 (26-11, 21-11, 32-16, 14-13) în Sala Agronomia din Capitală. După primele două sferturi, arădencele și-au asigurat un avantaj de 25 de puncte, scor 47-22.

Ecaterina Armanu a fost principala marcatoare a Aradului cu 22 de puncte. Veatriki Akathiotou a reușit 20 de puncte (6 recuperări, 6 pase decisive) iar Jefimija Karakasevic a bifat un double-double alcătuit din 16 puncte și 17 recuperări. Brankica Hadzovic a marcat la rândul ei 16 puncte.

Florina Stănici (Diaconu) și-a trecut în cont 19 puncte, 7 pase decisive, 4 recuperări și 2 intercepții. Teodora Manea a avut o evoluție foarte bună pentru Rapid și a reușit un double-double format din 16 puncte și 14 recuperări.

În Sepsi Arena, ACS KSE Târgu Secuiesc a învins-o pe CSM Alexandria cu scorul de 62-52 (15-7, 9-23, 20-15, 18-7). Deși gruparea din Covasna s-a aflat la conducere după primul sfert, 7-15, Alexandria a reușit să întoarcă scorul în actul doi iar la pauză avea un avantaj de 6 puncte, 30-24.

Până la sfârșitul celui de-al treilea sfert, Târgu Secuiesc s-a apropiat la doar un punct de echipa adversă, scor 45-44. Taneira Wilson a înscris pentru 48-50 cu cinci minute rămase din meci, moment după care formația sa nu a mai cedat avantajul de pe tabelă.

Chelsea Mitchell a reușit 28 de puncte, 8 recuperări și 3 intercepții pentru ACS KSE Târgu Secuiesc iar Taneira Wilson a strâns 21 de puncte, 5 intercepții și 4 recuperări. Iringo Debreczi a avut 11 recuperări, cele mai multe reușite de o jucătoare a formației învingătoare. La această performanță a adăugat 4 intercepții, 3 puncte și 3 pase decisive.

Paloma Janin Cucu a pus 20 de puncte pe tabelă și a strâns de asemenea 6 recuperări și 6 intercepții pentru CSM Alexandria. Mihaela Mazilu a avut 12 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive și 2 intercepții. Mihaela Burcică (Mihai) a contabilizat 10 puncte, 5 recuperări și 5 assist-uri.

*Foto: Facebook CSM Târgoviște