Minute | 34:55 |
Puncte | 27 |
Pase decisive | 0 |
Recuperari | 9 |
Eficienta | 33 |
Olimpia Braşov a îzbutit cu greu să învingă, miercuri dupămasă, pe CSM "U" Oradea într-un meci ce a făcut parte din cadrul etapei cu numărul 25 la baschet feminin. Partida s-a încheiat cu scorul de 64-57 în favoarea braşovencelor, iar Gabriela Cursaru a fost principala marcatoare de la echipa învingătoare.
Bucureşteanca a terminat jocul cu 28 de puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, 2 mingi câştigate dar şi 4 pierdute. Trebuie remarcat faptul că fundaşul în vârstă de 20 de ani a aruncat de 16(!) ori de după linia de 6.75, însă doar 4 dintre aruncări şi-au găsit ţinta. În total Cursaru a avut 28 de aruncări din acţiune dintre care 10 s-au soltat cu coş.
Ea nu este singura sportivă care a mai aruncat de 16 ori de la trei puncte. Pe aceeaşi listă mai fac parte Florentina Ardeleanu, care a înscris 5 aruncări în confruntarea cu "U" Cluj-Napoca, respectiv Ancuţa Stoenescu în derby-ul cu ICIM Arad, când a înscris de 6 ori.
Cursaru este a prima româncă din Divizia A feminină de baschet într-un clasament al aruncărilor din acţiune. Ea aruncă, în medie, de 15 ori pe meci.
Cine sunt adversarele echipelor românești în cupele europene la baschet fem...
Cine sunt adversarele echipelor românești în cupele europene la baschet fem...
4 comentarii la aceasta stire:
Capac
cu 13 ani în urmă (08.03.2012) RaspundeDragele mele,asta spune tot.E singura care joaca la acea echipa obscura.Succes Gabi!Meriti mai mult decat o echipa anonima.
Placaj
cu 13 ani în urmă (08.03.2012) Raspundehalinutza, exact ca in bancurile cu Alinuta, ai inteles exact pe dos. Poate nu ai observat dar cuvantul performanta e scris cu ghilimele. Echipa e obscura e adevarat iar gabi cred ca ar face fata cu brio la Sepsi sau Poli Iasi.
da, ma da
cu 13 ani în urmă (08.03.2012) RaspundeAdevaru e ca a exagerat cu aruncarile, avand in vedere ca nu i-a intrat mai nimic. Dar, cum spune si halinutza e singura ce joaca si ca sa intaresc ce a zis spark, ar trebui ca din sezonul urmator sa plece la o alta echipa ! :)
asa e
cu 13 ani în urmă (09.03.2012) RaspundeSpark, hai sa nu facem misto de niste jucatoare,si asa putine in Campionatul nostru de c***t.Gabriela e o jucatoare f buna,dar cred ca tineretea isi spune cuvantul.Inca nu are experienta necesara.Pe de alta parte nici nu are cu cine sa joace la Brasov.Iar in ce-l priveste pe Calancea,cred ca toata lumea s-a convins de valoarea lui.Halinutza,imi place expresia"echipa obscura".
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!