ICIM Arad câștigă derby-ul etapei cu Teleorman Alexandria

29.09.2012

59-79

6-21, 24-21, 13-14, 16-23

Statistica

Univ. Goldiş ICIM Arad şi-a respectat blazonul şi statutul de favorită, câştigând fără emoţii meciul de la Alexandria, partidă care a contat pentru etapa a doua a Ligii Naționale de baschet feminin. Scorul final al întrecerii a fost 79-59 pentru arădence.

Arădencele au început în forţă meciul, luând un avans considerabil după primele zece minute, când conducea cu 21-6. Teleorman Alexandria a revenit în joc, câștigând sfertul doi cu 24-21.

Gazdele au început bine sfertul trei şi s-au apropiat periculos la 47-40 în minutul 26, moment în care ICIM Arad a apăsat pe acceleraţie. La finalul a 30 de minute diferenţa era de 13 puncte, scor 43-56, pentru ca până la final, aceasta să crească până la 20 de puncte, scor 59-79.

Etapa viitoare, Teleorman Alexandria se va duela cu Olimpia Brașov iar Univ. Goldiș ICIM Arad va întâlnii pe U Cluj Napoca.