Julia Gladkova, prima rusoaică de la CSM Satu Mare

CSM Satu Mare a anunțat transferul rusoaicei de 25 de ani, Julia Gladkova. Extrema de 1,85 va fi la al 4-lea club, după ce a mai evoluat până acum în Rusia, Slovacia și Spania. În ultimul sezon a jucat la Bembibre, cu care a fost pe 9 în campionatul spaniol. Rusoaica este a 3-a stranieră anunțată de alb-roșii pentru sezonul următor.

Vicecampioana României continuă transferurile și după ce a început pregătirile pentru noul sezon la începutul săptămânii trecute. Julia Gladkova vine din campionatul spaniol și va fi prima rusoaică de la CSM Satu Mare, după cum a anunțat clubul prin intermediul paginii de facebook.

Julia Gladkova are 25 de ani, 1,85 înălțime și joacă pe pozițiile 3 și 4. A fost cea mai bună marcatoare a formației care a încheiat pe locul 9 în precedenta ediția a primei ligi din Spania, Embutidos Pajariel Bembibre PDM, cu un bilanț de 9 victorii și 17 înfrângeri. Rusoaica a jucat în toate cele 26 de partide și a avut medii de 15,4 puncte (a 5-a din campionat), 4,3 recuperări, 2,2 pase decisive, 3,7 turnovers și 11,3 eficiență în 30:30 minute.

Extrema este formată la Sparta&K Moscow Region Vidnoje, pentru care a debutat în prima ligă la 18 ani. În sezonul 2013-2014 a debutat alături de formația rusă în Euroligă, în 11 partide având medii de 1,3 puncte și 1,5 recuperări în 8.3 minute. A urmat prima experiență în străinătate, la SKBD Rucon Spisska Nova Ves, din Slovacia. A bifat atunci 25 de meciuri în campionatul slovac, cu medii de 13,2 puncte, 7 recuperări, 2,1 pase decisive, 4,7 turnovers și 1,6 intercepții în 27.9 minut (conform statisticilor eurobasket.com).

S-a întors la Sparta&K Moscow Region Vidnoje în 2015 și a rămas trei sezoane. În primul dintre cele trei sezoane a jucat 30 de meciuri în competițiile interne și 12 în EuroCup, având medii de 7,6 și 7,5 puncte pe meci, 3,1 și 3,8 recuperări, 1,4 și 1,3 assist-uri în 19.1 și 18.7 minute. În stagiunea următoare a jucat mai puțin la prima echipă, doar 9 partide în campionat (3,7 ppg, 2,7 recuperări, 1,6 pase decisive în 12.6 minute) și 4 în EuroCup (5 ppg, 3,5 recuperări și 1,8 assist-uri în 19.3 minute). În 2017-2018 a bifat 22 de meciuri în campionat cu medii de 8,9 puncte, 4,5 recuperări și 1,2 assist-uri în 23.2 minute, iar în cele 6 partide din EuroCup a contribuit cu 12,7 puncte pe meci, 5,3 recuperări și 2,7 pase decisive în 24 de minute.

Noua jucătoare a vicecampioanei României a evoluat pentru diverse reprezentative ale Rusiei. Are în palmares titlul european U16 (divizia A) în 2010, fiind a patra marcatoare a echipei cu 8,6 puncte pe meci în 13.6 minute, în 9 jocuri. Mai are un argint la europeanul U18 feminin găzduit de București în 2012. A fost a 3-a marcatoare a echipei la acel turneu, având în 9 meciuri medii de 10,2 puncte, 5 recuperări, 1,1 assist-uri, 2,9 turnovers și 1,9 intercepții în 19.1 minute. Mai are o medalie de bronz la Universiada din 2015.

Gladkova este a 3-a stranieră anunțată de CSM Satu Mare pentru sezonul următor, după Brittany Denson (continuă alături de alb-roșii) și Maja Miljkovic. Au mai venit în această vară antrenorul Goran Boskovic și secunda Volha Tămîrgeanu și jucătoarele autohtone Alina Podar (U23), Flavia Ferenczi, Adina Stoiedin, Carla Popescu (U23), Anisia Croiotoru (U23) și Renata Szmutku. Au mai rămas din stagiunea precedentă Andrea Olah (Orosz), Andreea Huțanu, Anamaria Kadar și Adina Pop. Sătmărencele au început pregătirile acum o săptămână și în 13 și 14 septembrie urmează să dispute două meciuri amicale în deplasare cu Csata (Ungaria). Alb-roșiile încep campionatul la fel ca și în sezonul trecut, acasă cu FCC Baschet Arad. Meciul din prima etapă a grupei Vest va avea loc în 9 octombrie.

*foto: cbbembibre.com