Kayla Mobley, prima cu 5 double-doubles în grupa Vest din această ediție a LNBF

ACS KSE Târgu Secuiesc a obținut a 5-a victorie în grupa Vest din LNBF după ce s-a impus acasă cu 73-62 în fața celor de la BC Sirius Târgu Mureș. Gazdele au condus la un maxim de 24 de puncte și oaspetele au mai redus diferența spre final. Kayla Mobley a fost coșghetera partidei cu 22 de puncte pentru învingătoare și a bifat al 5-lea double-double în campionat. Iringo Debreczi a înscris 14 puncte, cel mai mult în acest sezon, Jade Vega având și ea 14 puncte.

Kayla Mobley a reușit al 5-lea double-double în acest campionat cu 22 de puncte și 12 recuperări (4 ofensive/8 defensive) în 29:13 minute. A încheiat cu 10/17 la șuturile din semicerc (59%) și 2/7 de la linia de fault (29%). A mai avut 2 pase decisive, 3 greșeli personale, 7 faulturi scoase, 2 turnovers și o intercepție, cu +23 indice al eficienței. În 7 meciuri din campionat are medii de 19,3 puncte, 12,3 recuperări, 2,1 pase decisive, 2,3 turnovers și 3,6 intercepții în 33:14 minute, cu 25,1 eficiență.

Iringo Debreczi și-a îmbunătățit recordul personal de puncte în acest campionat cu cele 14 înscrise sâmbătă, în 24:30 minute. A încheiat cu 2/4 la șuturile din semicerc (50%), 2/3 la cele de la distanță (67%) și a transformat toate cele 4 libere de care a beneficiat. A mai avut 8 recuperări (5/3), o pasă decisivă, 4 greșeli personale, 3 faulturi scoase, 3 turnovers și o intercepție, cu +18 eficiență. Jucătoarea de 23 de ani are, în cele 7 partide din grupa Vest, medii de 5,7 puncte, 5,9 recuperări, 1,1 pase decisive, 2,6 turnovers și 1,7 intercepții în 22:55 minute, cu 10 eficiență.

Jade Vega a fost jucătoarea care a evoluat cel mai mult pentru ACS KSE Târgu Secuiesc în meciul din runda a 6-a. Americanca a petrecut în teren 29:57 minute, marcând 14 puncte după 4/7 la aruncările de la semidistanță (57%), 1/5 de după semicerc (20%) și 3/3 la libere. A mai avut 4 recuperări (1/3), 4 pase decisive, o greșeală personală, 3 faulturi scoase, o minge pierdută și o intercepție, cu +15 eficiență. În 7 meciuri de campionat, Vega are medii de 13,6 puncte, 4,3 recuperări, 3,4 assist-uri, 4,6 turnovers și 1,6 intercepții în 33:16 minute, cu 8,1 eficiență.

ACS KSE Târgu Secuiesc este pe primul loc în grupa Vest, cu 12 puncte după 5 victorii și 2 înfrângeri. Alb-albastrele au un punct în plus față de vicecampioana CSM Satu Mare, dar și un meci mai mult disputat. Pentru covăsnence urmează miercuri, de la 18:00, meciul din etapa a 7-a, pe terenul Universității Cluj-Napoca.

*foto: hirmondo.ro