Stiri Liga Natională de Baschet Feminin

Ljubomir Kolarevic: "Am câştigat meciul cu U Cluj încă din prima repriză"

Adrian Cojocaru

Adrian Cojocaru
28.11.2011

Antrenorul formaţiei BCM Danzio Timişoara, Ljubomir Kolarevic a comentat victoria echipei sale, 81-43 în faţa Universităţii Cluj. Tehnicianul sârb a declarat că meciul s-a încheiat încă de la pauză, atunci când gazdele aveau o diferenţă comfortabilă pe tabelă. Totuşi, antrenorul trupei viola s-a declarat nemulţumit de evoluţia echipei din repriza a doua, atunci când pe teren au intrat jucătoarele de rezervă.

A fost un meci uşor pentru noi, pe care l-am încheiat încă din prima repriză. Au intrat apoi şi jucătoarele din linia a doua. Dar nu e normal să încheiem sfertul trei cu 4 puncte avans şi sfertul patru cu 1 punct. Nu e bine pentru jucătoarele din linia a doua. Nu au avut nicio presiune. Aveam 35 de puncte avans. Le-am spus că trebuie să facă un joc bun, dar nu ştiu... poate că nu au suficientă experienţă. Per total, e un meci bun pentru noi.

Ljubomir Kolarevic nu îşi explică de ce rezervele sale nu au profitat de şansa primită, aceea de a juca într-un singur meci, cu U Cluj, cât au jucat cumulat în tot sezonul, cum a fost cazul lui Blejan sau Zidaru.

În prima repriză ne-am apărat foarte bine, am recuperat, am avut contraatacuri rapide şi am marcat mult. În partea a doua, când am dat şansa şi altor jucătoare să intre pe teren nu a fost bine. Pentru mine nu a fost un baschet serios după pauză. Nu e posibil să intre linia a doua şi diferenţa să scadă.

Tehnicianul timişorencelor s-a referit şi la meciul următor pe care BCM Danzio îl va disputa în campionat, cu Sportul Studenţesc, în deplasare. Kolarevic avertizează că urmează un joc foarte important şi greu, dar că alb-violetele nu se pot gândi decât la o victorie care să consolideze poziţia din clasament.

Ne aşteaptă un joc foarte, foarte important cu Sportul. Avem nevoie de o victorie şi sper ca după aceea să nu mai avem probleme.

BCM Danzio ocupă locul 7 în clasament.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!