Marina Solopova, triple-double în victoria lui Sepsi SIC din primul meci al semifinalei cu FCC ICIM Arad

Andreea Vlase

24.04.2019

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat cu 91-64 primul meci cu FCC ICIM Arad din semifinala Ligii Naționale de Baschet Feminin. Gazdele au controlat jocul și conduc cu 1-0 la general. Marina Solopova a reușit un triple-double pentru campioană, Kristina Higgins a bifat al 17-lea double-double în acest campionat și alte trei alb-verzi au înscris cel puțin 10 puncte.

Marina Solopova a fost cea mai eficientă jucătoare din teren, reușind primul triple-double al său în această ediție a LNBF. Lituanianca a jucat 32:45 minute în meciul care a deschis semifinala cu FCC ICIM Arad. A încheiat partida cu 10 puncte, 13 recuperări (2 ofensive/11 defensive) și 10 pase decisive. A găsit ținta cu 2 șuturi din semicerc din 3 încercate (67%), o aruncare de la distanță din trei (33%) și a transformat 3 libere din 6. A mai avut 2 greșeli personale, 5 faulturi scoase, o minge pierdută, 5 intercepții și un capac, cu +32 indice al eficienței. A fost al 24-lea meci al Solopovei în acest campionat, în care are medii de 10,9 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, 1,8 mingi pierdute, 2,5 intercepții și 15,1 eficiență, în 25:57 minute.

Kristina Higgins a reușit al 17-lea double-double pentru campioană în această ediție a LNBF. În meciul cu FCC ICIM Arad a contribuit cu 18 puncte și 11 recuperări (2/9) în 29:18 minute, cu +25 eficiență. A încheiat cu 9 reușite din semicerc din 13 încercări (69%). A mai avut 2 pase decisive, o greșeală personală, 2 faulturi scoase, 4 mingi pierdute și 2 capace. Pivotul a jucat în 26 de meciuri cu alb-verzile în acest campionat, cu medii de 17,5 puncte, 11,2 recuperări, 1,8 pase decisive, 1,8 mingi pierdute și 1,6 intercepții în 27:31 minute, cu 26,5 eficiență.

Alte trei jucătoare de la ACS Sepsi SIC au fost în double-digits la meciul de marți. Angelika Slamova a înscris 16 puncte în 16:48 minute, cu 3/5 la șuturile din semicerc, 2/5 de la distanță și 4/4 de la libere. A mai avut o pasă decisivă și 3 faulturi scoase, cu +12 eficiență. Jovana Pasic a contribuit cu 15 puncte în 19:51 minute (3/5 la două puncte și 3/5 de afară). A mai avut o recuperare, 2 greșeli personale, 3 faulturi scoase și un capac, cu +13 indice al eficienței. Annemarie Godri Părău a jucat 30:25 minute și a înscris 10 puncte (4/5 din semicerc, 2/2 la libere), plus 5 recuperări, 6 assist-uri, 4 faulturi scoase și 2 mingi pierdute, cu +18 indice al eficienței. Cu căpitanul în teren alb-verzile au avut un plus de 24 de puncte pe tabelă.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe găzduiește și meciul doi al seriei semifinale, care se dispută după sistemul 3 din 5 partide. Jocul următor se va disputa joi, de la ora 19:00, tot la Sepsi Arena.

*foto: Miska Brigitta