Marta Fodor a înscris prima dată 20 de puncte pentru FCC Baschet Arad în victoria de la Târgu Secuiesc

FCC Baschet Arad s-a impus pe terenul lui ACS KSE Târgu Secuiesc cu 77-55 în ultima etapă a turului din grupa Vest a LNBF. Marta Fodor a fost coşghetera partidei cu 20 de puncte. Alte cinci jucătoare au înscris cel puţin zece puncte, Jade Vega și Kayla Mobley de la gazde, respectiv Adrienne Webb, Jefimija Karakasevic și Dora Ardelean de la vizitatoare.

Marta Fodor a intrat de pe bancă și a contribuit cu 20 de puncte la victoria arădencelor, fiind prima dată când ajunge la această cifră alături de galben-albastre, la care joacă din sezonul trecut. Extrema a jucat 22:28 minute și a încheiat cu 8 din 10 la șuturile din semicerc, 1/2 de la distanță și 1/2 de la linia de fault. A mai avut o recuperare defensivă, cu +17 indice al eficienței. În cinci meciuri din grupa Vest, Fodor are medii de 11,8 puncte, 2,8 recuperări, 1,2 pase decisive și 2 intercepții în 21:54 minute, cu 13,4 eficiență.

Kayla Mobley a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor cu 17 puncte în 35:37 minute (8/19 din semicerc, 0/2 de afară și 1/1 la libere). A mai avut 7 recuperări (1 ofensivă/6 defensive), o pasă decisivă, o minge pierdută, 4 intercepții și un capac, cu +16 eficiență. Mobley a jucat în șase meciuri în grupa Vest (echipa sa a jucat în devans unul din etapa a 9-a) și are medii de 18,8 puncte, 12,3 recuperări, 2,2 pase decisive, 2,3 turnovers și 4 intercepții în 33:54 minute, cu 25,5 eficiență.

Adrienne Webb a înscris și ea 17 puncte, pentru oaspete. Americanca a jucat 22:28 minute și a încheiat cu 6/11 la șuturile de la semidistanță, 1/2 de după semicerc și 2/3 de la linia de fault. A mai avut 3 recuperări, 1 assist, 1 turnover și 3 intercepții, cu +16 eficiență. În cinci partide din acest campionat cifrele sale sunt: 13,2 puncte pe meci, 3,4 recuperări și 1,8 intercepții în 23:02 minute, cu 11,2 eficiență.

Jade Vega a înscris 15 puncte pentru covăsnence. A terminat cu 3 reușite din 10 atât de la semidistanță, cât și de afară, ratând cele două libere de care a beneficiat. A mai avut 5 recuperări (2/3), 4 pase decisive și 6 turnovers, cu +2 indice al eficienței. Fundașul are, în cele șase meciuri, medii de 13,5 puncte, 4,3 recuperări, 3,3 assist-uri, 5,2 turnovers și 1,7 intercepții în 33:49 minute, cu 7 eficiență.

Jefimija Karakasevic a fost aproape de double-double pentru arădence, cu 13 puncte și 9 recuperări (2/7) în 30:53 minute. Sârboaica a terminat cu 5/10 din semicerc, 0/1 la triple și 3/4 de la linia de fault. A mai avut o pasă decisivă, 3 turnovers și o intercepție, cu +14 eficiență. În cele cinci etape, sârboaica are 12,8 puncte pe meci, 7,8 recuperări, 1 assist, 2,2 turnovers și o intercepție în 27:27 minute, cu 12,8 eficiență.

Dora Ardelean a contribuit cu 10 puncte în 27:52 minute pentru învingătoare, după 3/5 de la semidistanță, 1/2 de afară și 1/4 la libere. A mai avut 5 recuperări, un assist, 1 turnover, 3 intercepții și un capac, pentru +13 eficiență. Extrema are cinci meciuri în actuala ediție de campionat cu medii de 8,4 puncte, 3,4 recuperări, 1,2 pase decisive, 1 turnover și 1,6 intercepții în 22:35 minute, cu 10,4 eficiență.

După acest rezultat, ACS KSE Târgu Secuiesc este pe doi în grupa Vest, cu 10 puncte după 4 victorii și 2 înfrângeri. FCC Baschet Arad este pe patru, cu 8 puncte după 3 succese și 2 eșecuri. Ambele formații joacă sâmbătă pe propriul teren în prima rundă din retur. Covăsnencele primesc vizita lui BC Sirius Târgu Mureș de la ora 18:00, iar arădencele întâlnesc CSM Satu Mare, de la ora 19:00.