Nicolett Orban a bifat primul double-double în echipamentul lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a trecut pentru a doua oară de 100 de puncte înscrise în această ediție a LNBF. Alb-verzile s-au impus cu 111-49 în deplasare la CSM Alexandria în etapa a 6-a din grupa Est. Nicolett Orban a reușit primul său double-double pentru campioana României, cu 17 puncte și 11 recuperări. Alte șase coechipiere au marcat cel puțin 10 puncte, iar de la gazde Viorela Voicu a încheiat în double-digits.

Nicolett Orban a terminat meciul de sâmbătă în double-double cu 17 puncte și 11 recuperări (2 ofensive/9 defensive) în 22:17 minute. A avut 8/14 la șuturile din semicerc și 1/1 la libere. A mai avut 4 greșeli personale, 3 faulturi scoase, un turnover și o intercepție, cu +22 eficiență. Tânăra de 19 ani a jucat în trei partide în acest campionat, cu medii de 7,7 puncte, 8,3 recuperări, 1,7 turnovers și 10 eficiență în 17:20 minute.

Tot 17 puncte a marcat și Kristina Topuzovic pentru Sepsi. Fosta campioană europeană a evoluat 17:22 minute, cu 6/7 la șuturile de două puncte, 1/2 de afară și 2/3 la libere, plus 5 recuperări (1/4), 1 turnover și o intercepție, cu +19 eficiență.

Shae Kelley a fost cea mai eficientă jucătoare, cu 14 puncte, 7 recuperări (1/6) și 3 pase decisive în 17:28 minute, cu +26 eficiență. A încheiat cu 6/7 la șuturile de la semidistanță și 2/2 la libere. A mai avut o minge pierdută, 2 intercepții și 2 capace.

Renata Kovacs a contribuit cu 13 puncte în 21:08 minute (2/5 la două puncte, 2/2 de afară și 3/4 la libere). A mai avut 3 recuperări, 3 turnovers și o intercepție, cu +10 indice al eficienței. Mezina lotului, Ștefania Cătinean, a înscris 12 puncte în 25:08 minute, cu 6/7 din semicerc și 0/1 la triple. A mai avut 2 recuperări, 3 assist-uri, 1 turnover și o intercepție, cu +15 eficiență.

Jelena Vucetic a jucat cel mai mult de la Sepsi în acest meci, 26:22 minute. A fost aproape de double-double cu 10 puncte și 8 pase decisive. A încheiat cu 4/8 la șuturile de la semidistanță și 2/3 de la linia de fault. A mai avut 4 recuperări, 2 turnovers, 3 intercepții și 3 capace, cu +21 eficiență. 10 puncte a înscris și Ildiko Mîrne-Nagy, în 19:32 minute, cu 5/6 la aruncările de două puncte. A mai avut 5 recuperări (2/3), 2 pase decisive și 2 turnovers, cu +14 eficiență.

Viorela Voicu a fost coșghetera lui CSM Alexandria cu 14 puncte în 33:23 minute. A avut 7/15 la șuturile de două puncte și 0/2 la libere. A mai avut 7 recuperări (2/5), 2 pase decisive, 2 turnovers și 3 intercepții, cu +14 eficiență.

Pentru ambele echipe următoarea partidă oficială va fi în 7 noiembrie. CSM Alexandria dispută joi restanța din etapa 1 a grupei Est din LNBF, acasă cu CSM Târgoviște. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe joacă atunci pe propriul teren cu Artego Bydgoszcz în etapa a 4-a din grupele EuroCup. După aceste partide urmează pauza de naționale.

*foto: Miska Brigitta