Olimpia Brașov, Târgu Secuiesc și ”U” Cluj obțin victorii la reluarea LNBF

Primele trei partide ale turneului cinci din Liga Națională de Baschet Feminin s-au disputat în această după-amiază.

Olimpia CSU Brașov 96-59 CS Rapid București (29-12, 23-12, 26-19, 18-16)

Formația de sub Tâmpa s-a instalat la conducere după trei minute de la startul partidei din Sala Ioan Valerian (Târgoviște) și a controlat cu autoritate restul întâlnirii. La pauză, tabela indica 52-24 pentru jucătoarele pregătite de Dan Calancea.

Biljana Pesovic a contabilizat 25 de puncte, 10 pase decisive, 6 intercepții și 5 recuperări. Sara Dickey a avut 22 de puncte, 5 assist-uri, 5 intercepții, 4 recuperări și 2 capace. Alina Crăciun a fost aproape de double-double după ce a înregistrat 13 puncte, 9 recuperări, 2 pase decisive și un capac.

Teodora Manea a fost principala remarcată de la Rapid cu 21 de puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive. Florina Stănici (Diaconu) a strâns 11 puncte, 8 pase decisive, 6 recuperări și 2 intercepții.

ACS KSE Târgu Secuiesc 115-25 CSU Rookies Oradea (35-10, 30-3, 22-4, 28-8)

Meciul disputat în Sepsi Arena a fost câștigat fără drept de apel de formația covăsneană, care avea un avantaj de 52 de puncte la pauză, scor 65-13.

Principala marcatoare a confruntării a fost Chelsea Mitchell cu 36 de puncte, la care a adăugat 9 intercepții, 8 recuperări și 2 intercepții. Ea a fost urmată de Taneira Wilson cu 16 puncte, 9 intercepții, 6 assist-uri și 2 recuperări. Paula Lenart a contabilizat 13 puncte, 10 recuperări, 2 intercepții, un capac și o pasă decisivă.

Melania Kokovay a avut 6 puncte, 9 recuperări și o intercepție pentru CSU Rookies Oradea.

CS Universitatea Cluj-Napoca 72-51 CSM Alexandria (24-9, 13-18, 27-8, 8-16)

Gruparea din Teleorman a început partida mai bine și s-a aflat la conducere, 0-5, dar Clujul a trecut repede în avantaj printr-un lay-up al americancei Korinne Campbell, 9-7. După prima repriză a partidei din Sala Sporturilor Constanța, ”U” Cluj avea un avantaj de 10 lungimi, scor 37-27. Sfertul trei a consemnat o distanțare pe tabelă a trupei de pe Someș iar scorul era înaintea ultimelor zece minute era 64-35.

De la Universitatea Cluj, Korinne Campbell s-a evidențiat cu 26 de puncte, 11 recuperări, 4 intercepții și 2 pase decisive. Rashida Timbilla și-a trecut în cont 20 de puncte, 13 recuperări, 7 assist-uri, 2 intercepții și un capac.

Paloma Janin Cucu a reușit 15 puncte, 7 recuperări, 5 intercepții, o pasă decisivă și un capac pentru CSM Alexandria. Mihaela Burcică (Mihai) a avut 14 puncte, 6 recuperări, 3 intercepții, un capac și o pasă decisivă.

*Foto: Facebook Clubul Sportiv Universitatea Cluj