67-72
(22-16, 12-16, 15-15, 18-25)

Sala Dunărea Galați
8 - 10 Statistica 11 - 7

În partida restantă din etapa a 16-a, CSU Olimpia Brașov a câștigat la Galați într-o partidă care s-ar putea dovedi decisivă pentru obținerea unui loc în playoff.

Gazdele au început mai bine și au câștigat primul sfert cu scorul 22-16, dar brașovencele au echilibrat situația în sfertul doi și la pauză. diferența era de doar două puncte (34-32). După un sfert trei foarte echilibrat, echipa oaspete a preluat conducerea în minutul 34 (54-55) și s-au menținut în vaantaj până la sfârșit.

Partida s-a încheiat cu scorul 67-72 și Olimpia a obținut cea de-a 11-a victorie în campionat, în timp ce Galați rămâne pe locul 8 cu 8 victorii.

La gazde, cea mai eficientă jucătoare a fost Romina Filip, cu 10 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive. Earnesia Williams a fost foarte aproape de un double-double, cu 14 puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive, iar Cherise Daniel a contribuit cu 15 puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive.

Pentru Olimpia, Carla Bartee a reușit 16 puncte, 20 de recuperări și Zdenka Kovacevic 18 puncte, 9 recuperări și 8 pase decisive.

În etapa a 19-a, Phoenix se va deplasa la Craiova, iar Olimpia va juca pe terenul echipei din Alba Iulia.