SCM Timișoara s-a impus la limită în primul amical cu CSM Târgu Mureș

Astăzi, 23 august, în Sala Sporturilor din Târgu Mureș, s-a jucat primul dintre cele două amicale programate în aceste zile între CSM Târgu Mureș și SCM Timișoara. După o partidă extrem de echilibrată, câștig de cauză a avut gruparea oaspete: 83-82.

George Trif a început cu Mladen Jeremic, Goran Martinic, Alin Borșa, Goran Gajovic și David Engi Rosenfeld, în timp ce Dragan Petricevic i-a trimis în teren pe Nikola Gajic, Antonio Năsturescu, Igor Kesar, Edward Petrescu și Djordje Dimitrijevic.

În primul sfert, cele două formații au marcat nu mai puțin de 50 de puncte, arătând un apetit ofensiv deosebit. Gazdele și-au adjudecat actul inaugural cu scorul de 27 la 23, însă galben-violeții au câștigat secvența secundă cu 19 la 15 și, la pauză, tabela arăta egalitate: 42-42.

După revenirea de la vestiare, duelul a rămas echilibrat, însă bănățenii au condus în cea mai mare parte a timpului și, înaintea ultimelor zece minute, scorul era 64 la 60. Diferența de patru puncte s-a menținut până la jumătatea actului final, însă în ultimul minut, mureșenii au izbutit să egaleze, spre bucuria suporterilor prezenți în sală. În cele din urmă, SCM Timișoara s-a impus cu scorul de 83 la 82 și și-a adjudecat primul amical disputat în compania alb-albaștrilor.

Liderii învingătoarei au fost Igor Kesar (18 puncte, 3 recuperări), Djordje Dimitrijevic (14 puncte, 7 pase decisive, 3 recuperări), Nikola Gajic (12 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive), Victor Legosin (9 puncte, 5 recuperări) și Edward Petrescu (9 puncte, 9 recuperări).

De partea cealaltă s-au remarcat Goran Martinic (22 de puncte, 3 pase decisive), Mladen Jeremic (16 puncte), Alin Borșa (10 puncte, 10 recuperări) și Radu Paliciuc (8 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive).

Joi, 24 august, începând cu ora 16:00, CSM Târgu Mureș și SCM Timișoara se vor întâlni din nou în Sala Sporturilor din Târgu Mureș.

*foto: Facebook – Leii din Banat – SCM Timișoara