Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, cu un pas în Final Four-ul Cupei României

Radu Bărăian

03.12.2015

Baschetbalistele de la Sepsi SIC Sfântu Gheorghe continuă să câştige pe bandă rulantă în actuala stagiune competiţională, ultima victimă fiind CSM Târgovişte în partida tur din sferturile de finală ale Cupei României. Covăsnencele s-au impus pe terenul campioanei en-titre la 15 puncte diferenţă, scor 70-55

Primul sfert al întâlnirii dintre cele două rivale a fost cel mai echilibrat dintre toate patru, acesta fiind adjudecat de gazde cu 18-16. Odată cu startul actului secund însă, partida s-a scurs într-o singură parte, cu Sepsi în avanposturi, care, trepat s-a distanţat de adversară. Formaţia vizitatoare şi-a adjudecat sfertul doi cu 22-16, intrând la vestiare cu 38-34. Ulterior, Sepsi şi-a asigurat şi sferturile cu numărul 3 şi 4 cu parţiale de 18-11 şi 14-10, respectiv implicit o victorie la 15 puncte diferenţă care le asigură în mare parte calificarea în Final Four-ul Cupei României, acolo unde sunt nevoite să-şi păsteze trofeul cucerit în stagiunea precedentă.

Punctele formaţiei din Sfântu Gheorghe au fost marcate de Tyaunna Marshall 23, Janeesha Jeffery 13, Shante Evans 11, Annemarie Părău 9, Amanda Thompson 6, Matea Tavic 3, Tunde Killin 3, respectiv Kimberly Louis 2. De cealaltă parte, din lotul trupei din Târgovişte au punctat Antoinette Thompson 16, Andreea Olah 15, Tabytha Wampler 10, Donica Cosby 6, Andreea Huţanu 5 şi Larisa Toma 3.

Returul se va juca săptămâna viitoare la Sfântu Gheorghe, însă până atunci cele două formaţii au meci în campionat, Sepsi la Alba Iulia, în timp ce Târgovişte acasă cu Rapid.

*Foto: Szigyártó Szabolcs