Eduard Popa

Eduard Popa
22.01.2018

tunde kilin sepsi sfantu gheorghe

Sepsi Sfântu Gheorghe a reușit o victorie clară în derbyul ultimei etape din LNBF, scor 89-52 în compania celor de la Olimpia Brașov.

Starea de nervozitate a oaspetelor a fost destul de vizibilă, în special pe final de meci. În ultimul sfert elevele lui Dan Calancea au pierdut cu 28-10. Ultimele 10 minute au început foarte prost pentru ele. Încă de la prima fază de atac, Aliyyah Handford a fost eliminată după un fault extrem de dur la Tunde Kilin.

Pe imagini se poate vedea cum Tunde o urmărește pe semicerc pe Handford, iar americanca este forțată să renunțe în cele din urmă la minge din cauza defensivei sufocante a adversarei. Din frustrare, Aliyyah îi dă un cot în gură adversarei sale.

Kilin s-a ridicat cu greu cu ajutorul unei colege, în timp ce adversara a fost descalificată pe loc din meci.

După acest gest Handford riscă acum să fie suspendată la duelul din următoarea etapă, în compania celor de la CST BC Alexandria, ceea ce ar reprezenta o lovitură pentru Dan Calancea, dacă ținem cont că americanca are medii de 19,1 puncte, 4,3 recuperări și 3,1 pase decisive pe întâlnire.

După acest meci Sepsi Sic își continuă parcursul perfect, fiind pe primul loc cu 14 victorii din tot atâtea partide. De partea cealaltă, Olimpia Brașov are 7 victorii și 6 înfrângeri.

*foto: captura facebook/Gyurkó-Henning Balázs