91 - 61

28-14; 19-20; 21-15; 23-12

Finala Mica Jocul 1

1 Statistica 0

Echipa din Cetatea Unirii a ştiut să speculeze absenţele din tabăra oaspete şi au reuşit să-şi adjudece primul meci al finalei mici. Dacă pentru echipa gazdă n-a evoluat Chadijah Whittington, la alb-verzi s-a resimţit din plin lipsa liderei Samantha Prahalis dar şi a jucătoarelor de sub panou Nataşa Ivancevic şi Jasmine Watson ceea ce explică în mare măsură şi diferenţa de 30 de puncte înregistrată la final în favoarea amfitrioanelor.

Sasa Cadjo înscrie primul coş al seriei pentru medaliile de bronz şi după două aruncări libere transformate de Annemarie Pârâu, Kalis Loyd reuşeşte un coş cu fault. De la 6-4 însă jocul se rupe şi gazdele înscriu 11 puncte la rând - Mandic, Reed şi Părău fiind de neoprit. Kalis Loyd pare a fi singura în stare să puncteze pentru Sfântu Gheorghe în timp ce de partea cealaltă Annemarie Părău reuşeşte la rândul ei un coş cu fault şi Breanna Salley îşi face simţită prezenţa sub panoul advers. Cea mai activă jucătoare a primului sfert înscrie ultimele puncte înainte de pauză şi Alba Iulia conduce cu un neverosimil 28-14.

Veterana Larisa Toma înscrie în debutul actului secund, iar mai apoi aceeaşi Cadjo reuşeşte 2 coşuri de 3 puncte în timp ce pentru secuience punctează doar Lejla Bejtic şi ecartul creşte la 20 de puncte (36-16). Florina Păscălău iese la rampă şi punctează repetat din apropierea panoului dar ardelencele răspund prin Uiuiu şi Nagy. Finalul de sfert le aparţine oaspetelor care se apropie la 13 lungimi după reuşita Elenei Dinca (47-34).

După pauză mare tot Kalis Loyd reprezintă prima opţiune de finalizare pentru elevele lui Zoran Mikes, iar jucătoarea suedeză nu dezamăgeşte şi reduce ecartul la 10 puncte după un coş cu fault şi libera transformată. Diferenţa se păstrează până la jumătatea sfertului, când Chastity Reed şi Breanna Salley forţează desprinderea gazdelor. Tiffany Brown profită de absenţa Samanthei Prahalis şi reuşeşte la rândul său două coşuri consecutive dar Loyd de la linia de libere este cea care stabileşte scorul după 3 sferturi: 68-49 pentru Alba Iulia.

Cu titularele prezente pe parchet aproape pe toată durata partidei, oboseala începe să îşi facă simţită prezenţa pentru jucătoarele din Sfântu Gheorghe lucru de care profită cuplul Reed-Salley în timp ce Florina Păscălău refuză să abandoneze lupta. Ultimele 6 minute sunt însă de coşmar pentru alb-verzi, care de la scorul 75-57 au mai reuşit să înscrie doar 2 aruncări libere şi o singură aruncare din acţiune în timp ce le-au permis adversarelor marcheze nu mai puţin de 16 puncte. Partidă se încheie 91-61 în favoarea gazdelor care iau o opţiune importantă pentru medaliile de bronz.

Remarcatele partidei au fost: Kalis Loyd (33 puncte, 9 recuperări, 3 pase decisive), Florina Păscălău (16 puncte, 15 recuperări) şi Elena Dinca (6 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive) pentru Sfântu Gheorghe respectiv Chastity Reed (23 puncte, 3 recuperări, 10 pase decisive), Sasa Cadjo (20 puncte, 5 recuperări, 3 intercepţii) şi Breanna Salley (16 puncte, 7 recuperări, 3 intercepţii) dintre elevele lui Miroslav Popov.