Victorii categorice pentru FCC Baschet Arad și CSM Satu Mare

Turneul cinci din Liga Națională de Baschet Feminin a continuat duminică, 10 ianuarie cu mai multe partide. Grupările din Arad și Satu Mare au obținut victorii mai mult decât convingătoare iar Olimpia Brașov a trecut de Agronomia București într-un meci pe care l-a controlat în mare parte.

FCC Baschet Arad - CSM Alexandria 88-59 (17-15, 18-12, 25-15, 28-17) - Sala Sporturilor Constanța

Formația din Teleorman a oferit o replică bună arădencelor în prima repriză, care aveau un avantaj de 7 puncte la pauză, scor 27-35. Înaintea ultimului sfert, FCC Baschet conducea la o diferență de 18 lungimi, 42-60.

Brankica Hadzovic și Angela Beadle au fost cele mai bune marcatoare ale Aradului cu câte 17 puncte fiecare. Jefimija Karakasevic a terminat partida cu un double-double după ce a strâns 12 puncte, 12 recuperări și 2 pase decisive. Dora Ardelean a reușit să înscrie la rândul ei 12 puncte.

Mihaela Burcică (Mihai) și Paloma Janin Cucu au marcat câte 17 puncte pentru Alexandria iar Mihaela Mazilu a înscris 10 puncte.

CSM Satu Mare - ACS KSE Târgu Secuiesc 88-61 (17-17, 21-14, 21-15, 29-15) - Sepsi Arena

După primele două sferturi, trupa din Satu Mare conducea la o diferență de 7 puncte, 38-31. În partea a doua, elevele lui Maikel Lopez au majorat treptat diferența și s-au impus fără drept de apel.

Patricia Bright a terminat confruntarea cu 24 de puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive, 2 capace și o intercepție pentru CSM Satu Mare. Marina Solopova a reușit 24 de puncte, 9 recuperări, 7 assist-uri și 2 intercepții. Bria Goss a avut 20 de puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări și 2 intercepții.

De la CSM Alexandria, Chelsea Mitchell a ieșit în evidență cu 29 de puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive și 2 intercepții. Iringo Debrenczi a avut 13 puncte iar Paula Lenart și-a adus aportul mai mult în apărare cu cele 11 recuperări (10 defensive), 3 intercepții dar și un capac.

Olimpia CSU Brașov - Agronomia București 73-67 (21-16, 24-14, 9-19, 19-18) - Sala ”Ioan Valerian” Târgoviște

După un prim sfert echilibrat, gruparea de sub Tâmpa s-a distanțat la 15 puncte până la pauză, scor 45-30. Înaintea sfertului decisiv, formația din Capitală s-a apropiat periculos pe tabelă, scor 54-49. La reluare, Olimpia a reușit să majoreze din nou ecartul la 15 lungimi, 64-49, însă Agronomia nu s-a lăsat mai prejos și s-a apropiat la 3 puncte, 66-63, când mai erau trei minute din actul patru. În ultimul minut de joc s-a intrat cu o distanță de 10 puncte între cele două combatante, 73-63. Gruparea bucureșteană a mai înscris de două ori însă prea târziu pentru a mai putea schimba deznodământul partidei.

Biljana Pesovic a avut o evoluție foarte bună pentru Olimpia Brașov, reușind să contribuie cu 29 de puncte, 15 recuperări, 6 pase decisive într-un meci în care a fost integralistă. Alina Crăciun a marcat 15 puncte, Ines Corda a avut 14 puncte iar Sara Dickey a fost aproape de double cu 11 puncte și 9 recuperări.

Anca Șipoș a adunat 19 puncte, 11 recuperări, 4 assist-uri și 3 intercepții pentru Agronomia București. Sonia Vilcinschi a fost a doua marcatoare a echipei sale cu 18 puncte, urmată de Mihaela Panait cu 13 puncte. Georgiana Plăvițu a fost cea mai bună pasatoare de la Agro cu 7 assist-uri și 10 puncte.

*Foto: Facebook CSM Satu Mare