Victorii concludente pentru Sepsi-SIC și CSM Satu Mare în primele meciuri din semifinale

Semifinalele din Liga Națională de baschet feminin au luat startul astăzi, 21 aprilie. Favoritele Sepsi-SIC și CSM Satu Mare s-au impus clar în partidele de pe teren propriu cu Olimpia CSU Brașov și FCC Baschet Arad.

Sepsi-SIC - Olimpia CSU Brașov 93-60 (26-21, 17-14, 16-14, 34-11)

Diferența înregistrată la pauză era de 8 puncte, scor 43-35. Gruparea de sub Tâmpa s-a descurcat bine în actul trei, pe care l-a cedat la doar 2 puncte. Totuși, covăsnencele s-au dezlănțuit în sfertul patru și au câștigat de o manieră categorică prima dispută din semifinale.

Principalele marcatoare

Sepsi: Tobin 27 de puncte, Godri-Părău 18 puncte, Pasic 15 puncte, Mandache 10 puncte

Brașov: Corda 14 puncte, Pesovic 12 puncte, McDonald 12 puncte

CSM Satu Mare - FCC Baschet UAV Arad 83-55 (30-16, 22-15, 25-14, 6-10)

Deși era de așteptat ca această semifinală să fie mai echilibrată, sătmărencele au început mult mai bine partida și s-au distanțat repede pe tabelă. Astfel, după primele zece minute CSM Satu Mare avea deja un avantaj de 14 lungimi, scor 30-16. Până la pauză, ecartul s-a mărit la 19 puncte. Astfel, după prima repriză, tabela indica scorul de 52-31.

Gruparea de pe Mureș nu a găsit replică nici în sfertul trei, așa că scorul era 77-45 în favoarea celor de la CSM Satu Mare înaintea ultimului act. Sfertul patru al întâlnirii a fost sărac în puncte, învingătoare fiind deja decisă cu mult înainte.

Satu Mare: Bright 22 de puncte, Cuic (Pop) 20 de puncte, Solopova 17 puncte, Goss 12 puncte

Arad: Poole 14 puncte, Hadzovic 12 puncte, Beadle 9 puncte

*Foto: Sepsi-SIC