Victorii la scor pentru Sepsi-SIC și CSM Satu Mare în primele meciuri din play-off-ul LNBF

Play-off-ul din Liga Națională de baschet feminin a început luni, 12 aprilie cu două meciuri câștigate la diferențe categorice de primele două clasate la finalul sezonului regulat.

Sepsi-SIC - Agronomia București 88-56 (12-16, 20-15, 24-8, 32-17)

Partida din Sepsi Arena a fost foarte echilibrată în prima repriză, atunci când Agronomia a reușit să conducă în mai multe rânduri. Până la urmă, gruparea din Sfântu Gheorghe a terminat în avantaj primele două sferturi, scor 32-31. La reluare, covăsnencele au avut o evoluție mult mai bună și s-au impus clar în primul duel cu Sepsi din această fază.

Principalele marcatoare

Sepsi: Rebecca Tobin 26 de puncte, Jovana Pasic 15 puncte, Andra Mandache 14 puncte, Nicolett Orban 12 puncte

Agronomia: Romina Filip 12 puncte, Anca Șipoș 12 puncte, Mihaela Chelariu 9 puncte, Mihaela Panait 9 puncte

CSM Satu Mare - CS Universitatea Cluj-Napoca 94-44 (23-11, 18-11, 31-8, 22-14)

Echipa din Satu Mare nu a avut deloc emoții împotriva trupei clujene. Până la pauză, CSM și-a creat un avantaj de 19 lungimi, scor 41-22. Înaintea sfertului patru, ecartul dintre cele două formații era de 42 de puncte, scor 72-30.

Satu Mare: Bria Goss 24 de puncte, Claudia Cuic (Pop) 20 de puncte, Marina Solopova 17 puncte

Cluj: Korine Campbell 13 puncte, Rashida Timbilla 12 puncte, Noemi Boloni 8 puncte