• Arbitri secundari: Drugău Sorin, Șerbulea Tiberiu
  • Comisar: Vinaşi Doru
  • Arena Antonio Alexe
  • 1100 spectatori

CSM CSU Oradea a câștigat în fața Craiovei, profitând de a doua repriză slabă a oltenilor

CSM CSM Oradea s-a impus cu 70-61 în fața celor de la SCM U Craiova, într-o partidă care a contat pentru etapa a VII-a din LNBM – Grupa Valorică A.

Bihorenii au început în formula Richard, Fometecu, Broussard, Zekovic și Valeika, în timp ce Craiova i-a avut în primul 5 pe Troupe, Byrd, Diculescu, Pratt și Țibîrnă.

Craiova a început mai bine și a condus cu 0-4 și 4-7, dar Oradea a răspuns, a revenit în avantaj prin coșul lui Tudor Fometescu și a avut și 5 puncte avans după dunkul lui Zekovic (12-7). Reușitele lui Byrd au readus însă Craiova în avantaj, mai întâi la 14-15 și apoi la finalul primului sfert (22-23). Oradea a preluat conducerea la începutul sfertului secund, după reușita Giordan Watson (28-27). Finalul reprizei a aparținut însă oaspeților, care grație lui Omari Gudul și Dragoș Diculescu au intrat la pauză cu un avantaj de 8 puncte, scor 34-42.

În repriză secundă oltenii au avut parte de un colaps total. După coșul de 3 puncte al lui Tibîrnă (36-45), a urmat un run de 13-2 pentru Oradea, cu Giordan Watson în prim plan. Astfel, bihorenii ajungeau în față după 30 de minute, scor 53-52. Porter Troupe a egalat la începutului sfertului patru la 55, dar finalul partidei a aparținut iarăși gazdelor. Același Giordan Watson a marcat de două ori de la 3 puncte și, ajutat Kris Richard, a adus victoria bihorenilor, scor 70-61.

Watson a fost fără îndoială omul meciului pentru Oradea, cu 24 de puncte. Niciun alt jucător al bihorenilor nu s-a aflat în double digits. De partea cealaltă, Dragoș Diculescu a marcat 16 puncte, alături de 8 recuperări și 2 pase decisive, în timp ce Omari Gudul a adunat 10 puncte cu 7 pase decisive.

După această victorie, CSM CSU Oradea ajunge la 5-2 în LNBM, în timp ce Craiova termină turul primei faze din Liga Națională cu 3-4.

Partida va fi transmisă în această noapte, înregistrat, de la ora 23:45, pe Digi Sport 3.

*foto: Roby Boros