• Arbitri secundari: Stan Alexandra, Raşoga Şerban
  • Comisar: Rist Tiberiu
  • BT Arena
  • 1450 spectatori

U-BT Cluj a reușit desprinderea în sfertul patru și să câștige meciul cu Dinamo Știința

U-BT Cluj a câștigat cu 101-90 partida disputată pe teren propriu contra celor de la Dinamo Știința București, în etapa a opta din LNBM – Grupa Valorică A.

U-BT Cluj a început partida în formula Johnson, Richard, Kuti, Zganec, Planinic, în timp ce Dinamo Știința i-a avut în primul cinci pe Jeremic, Masters, Milutinovic, Diaconescu și Gugino.

Clujenii au dominat primul sfert și după ce Gugino a egalat la 2, gazdele au pus un run de 10-0, cu Zganec și Planinic în prim-plan. Milutinovic și Ferguson Masters au rupt seria clujenilor (14-9), dar apoi clujenii au mai reușit încă un parțial de 11-1, cu care au reușit un avantaj de 15 puncte (25-10). Armin Cane a închis însă primul sfert, iar U-BT avea un avantaj de 10 puncte (27-17). Barro a pus primele puncte din sfertul doi, dar Tarolis a replicat printr-un alley oop. Milutinovic au pus șapte puncte consecutive iar după coșul de 3 puncte al lui Marcu Badiu, Dinamo ajungea la două puncte de gazde (31-29). Mai mult, Milutiovic îi aducea pe oaspeți în avantaj cu un coș de 3 puncte (31-32). Planinic, Vida și Jonhson au marcat însă 8 puncte consecutive (39-32), Richard a marcat și el de 3 puncte, iar dunk-ul fulgerător al lui Tarolis a stabilit scorul primei reprize (49-40).

Dinamoviștii au deschis sfertul secund cu cinci puncte consecutive (49-45). Ferguson Masters a fost principalul realizator al alb-roșilor în acest sfert în care au reușit să stea în coasta liderului LNBM. Uță a reușit să marcheze patru puncte consecutive, iar Kerron Johnson a stabilit scorul primelor 30 de minute la 74-65. Ferguson a deschis scorul în sfertul patru, dinamoviștii s-au apropiat la 6 puncte (81-75), dar elevii lui Costescu nu au reușit să mai țină pasul cu U-BT, clujenii reușind chiar să se desprindă la un moment dat la 16 puncte (99-83). În cele din urmă, Marcu Badiu a stabilit scorul final cu un and-one la 101-90.

Darko Planinic a fost omul meciului, cu 22 de puncte (11/13 din acțiune) și 5 recuperări, Patrick Richard și Donatas Tarolis au strâns câte 18 puncte, în timp ce Kerron Johnson are 14 puncte și 7 pase decisive. De partea cealaltă, Jevon Ferguson Masters a avut 23 de puncte și 5 pase decisive, Marcu Badiu și Mladen Jeremic câte 14 puncte, iar Armin Cane și Ousmane Barro câte 12 puncte fiecare.

După acest meci, U-BT Cluj rămâne neînvinsă, cu opt victorii din tot atâtea meciuri, în timp ce Dinamo Știința ajunge la 3-5.

Etapa viitoare U-BT Cluj va întâlni tot acasă pe BCM U Pitești, în timp ce Dinamo Știința va juca acasă, cu CSM CSU Oradea.

*foto: Manases Sandor