• Comisar: Vinaşi Doru
  • Sala Transilvania
  • 1800 spectatori

CSM CSU Oradea, victorie clară pe terenul lui CSU Sibiu

CSU Sibiu a început meciul în formula Jordan, Stan, Cooper, Chatman și Philmore, în timp ce Oradea a început cu Richard, Fometescu, Broussard, Valeika și Zekovic.

Bihorenii au avut o apărare agresivă extrem de eficientă, în timp ce în atac au reușit să transforme destul de des din preajma panoului, având după 6 minute un avantaj neverosimil de 15 puncte (3-18). Randal Falker a semnat primul coș din acțiune pentru CSU Sibiu, cu 3:21 rămas de jucat din primul sfert, în timp ce Philmore și Torok, cu un coș de 3, l-au forțat pe Achim să ceară time-out la 11-18. Watson a răspuns după time-out cu un coș de 3, iar Cooper a marcat prin slam dunk. „Juniorii” Tohătan și Edi Petrescu și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor, iar după primele zece minute scorul era 18-23, după reușita de pe final a aceluiași Tohătan.

Richard a deschis sfertul second cu un coș de 3 puncte. Sibienii au reușit însă să oprească sângerarea din apărare, iar după o abatere de 24 de secunde a bihorenilor, Isaiah Philmore a apropiat gazdele la 4 puncte (24-28), cu 5:30 rămas de jucat din prima repriză. Watson și Markovic au răspuns însă prin două execuții dificile (24-32) și Dan Fleșeriu a cerut time-out. Reljic a dus Oradea la +10 (24-34), dar Cooper a reușit un and-one, după assist-ul lui Stewart. Broussard a reușit apoi o piruetă spectaculoasă (32-40), iar la pauză bihorenii intrau cu un avantaj de 10 puncte, scor 34-44.

CSU Sibiu a început extrem de slab și repriza secundă

Repriza secundă a început foarte bine pentru Oradea, cu un run de 11-2. Dan Fleșeriu a cerut time-out, după un dunk spectaculos marcat de Valeika. Randal Falker a fost cel care a spart gheața pentru sibieni (38-56). Cooper a reușit un coș de 3 puncte, cu care a adus Sibiul la 14 puncte (46-60). Reljic a stabilit scorul după 30 de minute, 48-62 pentru oaspeți. În ciuda eforturilor lui Philmore și Falker, Sibiul nu a reușit să ajungă la mai puțin de 13 puncte în ultimul sfert (53-66). Coșurile lui Petrescu și Fometescu au stabilit scorul final la 63-85 pentru oaspeți.

Kris Richard a reușit 17 puncte cu 4 pase decisive și 4 intercepții, Dragan Zekovic a adunat 15 puncte cu 7 recuperări, Broussard 13 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive și 4 intercepții iar Giordan Watson 12 puncte de pe bancă.  De partea cealaltă, Chris Cooper a marcat 18 puncte cu 5 recuperări, iar Randal Falker 10 puncte și 8 recuperări.

După această victorie, CSM CSU Oradea ajunge la 10 victorii și 2 înfrângeri, în timp ce CSU Sibiu coboară la 7-5.

Pentru sibieni urmează acum duelul de pe teren propriu, cu BCM U Pitești, în timp ce Oradea va juca acasă, cu SCM Timișoara.

*foto: Dragoș Dumitru / facebook BC CSU Sibiu