• Comisar: Marinescu Marius
  • Sala Sporturilor Trivale
  • 800 spectatori

Dinamo Știința revine de la -24 și câștigă în Trivale, împotriva Piteștiului

Dinamo Știința a reușit o cursă de recuperare formidabilă și a obținut calificarea în Grupa Roșie (Top 6) LNBM, după victoria pe terenul celor de la BCM U Pitești, scor 85-80.

BCM U Pitești a început partida în formula Rundles, Măciucă, Gajovic, Bishop, Searcy, în timp ce Dinamo a început partida cu Masters, Jeremic, Mihnea Andrei, Milutinovic și Barro.

Dinamo a avut un început slab de partidă în care nu au reușit să găsească plasa, iar după 3 minute și jumătate scorul era 10-0 pentru Pitești. Jeremic și Masters au marcat primele puncte pentru Dinamo Știința, dar apoi Gajovic a marcat două triple consecutive, Fraseniuc 4 puncte la rând, iar argeșenii aveau un avantaj important, 22-6. Finalul sfertului a aparținut oaspeților, dar cu toate acestea Piteștiul conducea cu 12 puncte după primele zece minute, scor 26-14.

Sfertul secund s-a desfășurat în aceiași parametri. Rundles a marcat 7 puncte în startul perioadei, Gugino a răspuns cu un coș de 3 puncte, dar Tamulis și apoi Searcy cu două coșuri ușoare au dus avantajul la 24 de puncte pentru Pitești la jumătatea sfertului, scor 46-22! Însă și de această dată Dinamo a avut o replică. La 53-31 bucureștenii au încheiat prima repriză cu 9 puncte consecutiv, inclusiv o triplă pe finalul timpului regulamentar, semnată de Cane, grație cărora au redus diferența la 13 puncte (53-40).

Mladen Jeremic a deschis sfertul trei cu două coșuri consecutive (53-44). După ce Ciotlăuș a înscris una din trei libere, Cane a marcat un coș de 3 puncte (56-49). Searcy a răspuns însă cu un and-one. Armin Cane a marcat însă 7 puncte consecutive și a adus Dinamo la trei lungimi (63-60). Santa a marcat două libere, dar sfertul al treilea a fost înschis de Masters, cu un and-one. Astfel, dinamoviștii ajungeau la numai două puncte de gazde, scor 65-63.

Gajovic a marcat două libere, dar Milutinovic a răspuns prin două triple consecutive și îi ducea pe alb-roșii pentru prima oară în avantaj (67-69). Ouszy Barro a reușit și el un coș surprinzător de 3 puncte și a dus Dinamo la cinci lungimi, scor 69-74. Rundles a marcat un coș de 3 cu care a adus Piteștiul din nou la 2 puncte, dar Jeremic a răspuns cu o lovitură asemănătoare, pentru ca Armin Cane să marcheze peste defensiva lui Bishop (76-83). Rundles și Gajovic au marcat 4 puncte consecutive și l-au forțat pe Costescu să ceară time-out cu 1:19 rămas (80-83). Milutinovic a mai pus două puncte de la libere și a stabilit astfel scorul final la 85-80 pentru oaspeți.

Armin Cane și Mladen Jeremic au marcat câte 17 puncte pentru învingători, Juvon Masters 15 puncte, Andrija Milutinovic 13 și Ouszy Barro 12 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive. De partea cealaltă, Tony Bishop a terminat în double-double la primul meci de la întoarcerea în Trivale (14 puncte, 10 recuperări, 5 intercepții, 4 pase decisive), Goran Gajovic a înscris 18 puncte cu 7 recuperări și Cameron Rundles 12 puncte.

După această victorie, Dinamo Știința termină prima parte a sezonului regulat cu 5 victorii și 9 înfrângeri și urcă în Top 6, în timp ce Piteștiul termină sezonul regulat cu 2-12 și va juca în Grupa Galbenă, pentru locurile 7-12.