• Arbitri secundari: Bukuresti László, Stretea Máté András
  • Comisar: Vinaşi Doru
  • Sala "Constantin Jude"
  • 800 spectatori

BC CSU Sibiu se impune la Timișoara după ce a avut un deficit de 10 puncte la pauză

Valentin Todea
18.01.2020

CSU Sibiu a câștigat în deplasare cu SCM Timișoara, scor 80-84, după un început dezamăgitor de partidă. Ardelenii au întors soarta partidei în repriza a doua și au reușit să șteargă prestația slabă din primele zece minute.

Astfel, deși a pierdut acest meci, SCM Timișoara merge în Grupa Roșie (Top 6) datorită faptului că BCMU Pitești a cedat la rândul ei pe teren propriu cu Dinamo Știința București.

Partida a început cu faze de joc spectaculoase de ambele părți, iar Timișoara avea 10-5 după primele patru minute. Franklin jr. scutură plasa din spatele semicercului pentru 13-5, iar Falker ratează ambele libere acordate Sibiului. Gazdele înscriu din nou prin Franklin jr. de la mare distanță, 16-5, iar vizitatorii dau rapid replica prin Stewart, 16-8. Primul time-out al partidei vine la scorul de 21-8 pentru SCM Timișoara. Franklin jr. este de neoprit iar scorul devine 26-8 pentru formația antrenată de Dragan Petricevic. Sibiul răspunde prin Philmore în două rânduri, 26-12. Sherwood Brown găsește la rândul său ținta de afară, 29-12, iar Popa execută un slam-dunk pe contraatac, 31-12. Primul sfert se termină cu un avantaj de 21 de lungimi pentru alb-violeți, scor 33-12.

La reluare, Stewart reușește o acțiune personală frumoasă încheiată cu un coș de la mare distanță, 33-15. Din colțul terenului, Popa aruncă nemarcat pentru încă 3 puncte în dreptul Timișoarei, 38-17. Pesakovic continuă seria coșurilor de afară ale gazdelor și înscrie pentru 41-19. Chris Cooper execută un slam-dunk de efect pentru a modifica tabela la 41-23, iar Stewart mai reduce din ecart printr-un coș din spatele semicercului, 41-26. Dragan Petricevic solicită timp de odihnă, iar echipa sa este prima care marchează după ce jocul reîncepe, 43-26. Stewart de la mare distanță duce scorul la 45-33, iar Falker micșorează diferența la 10 puncte, 45-35. Franklin jr. trimite o pasă inspirată către Popa, cel din urmă reușind să înscrie printr-un slam-dunk, 47-35. Falker punctează de afară iar CSU Sibiu se apropie la doar 7 puncte de timișoreni, 47-40. Brown marchează din afara semicercului, 50-40, acesta fiind scorul înregistrat la pauză.

În sfertul trei, lucrurile au o luat o turnură opusă față de prima parte. Astfel, Sibiul a micșorat diferența 5 puncte, 50-45. Popa a înscris pentru 52-45 iar Tohătan a marcar de la mare distanță, 52-48. Pesakovic a transformat de afară, 57-50, iar Philmore a înscris tot din spatele semicercului pentru a aduce egalitatea pe tabelă, 57-57. Torok și-a adus echipa în avantaj din apropiere, 57-59, iar Pesakovic a egalat de la linia de libere, 59-59. Oaspeții au terminat actul trei în avantaj, scor 59-62.

Cooper a modificat primul tabela în sfertul patru, 59-64, iar Falker a marcat printr-un cârlig pentru 60-66. Timișoara se reorganizează și se apropie la un punct de Sibiu, 67-68. Lazar le readuce pe gazde în avantaj după un coș înscris de Lazar, 69-68. Chatman punctează din interior pentru 69-70 la jumătatea sfertului. Lazar înscrie una din cele două libere acordate, 70-70. Fazele din acțiune sunt întrerupte tot mai des de aruncări libere acordate, iar scorul devine 74-74. Timișoara punctează de la mare distanță, 77-74, iar Sibiul răspunde prin același procedeu, 77-77. Rolli Torok este găsit în căciulă și duce scorul la 77-79 cu 1:10 minute până la expirarea timpului regulamentar. Cu 30 de secunde până la final, Franklin jr. duce scorul la 80-82 după un three-point play. În cele din urmă, Sibiul se impune cu scorul de 80-84 după ce a fost condusă la o diferență mare în prima parte.

Stewart a fost cel mai bun marcator al Sibiului cu 23 de puncte înscrise, urmat de Philmore cu 20 de puncte.

O prestație de excepție pentru Timișoara a avut-o Franklin jr., autor a 27 de puncte, dintre care 18 în primul sfert. Pesakovic a înscris 17 puncte iar Popa a contabilizat 15 puncte.

*Foto: Facebook BC CSU Sibiu