SCM "U" 8 24 27 14 73
  • Amical
  • 06.10.2019
  • 17:30

SCM U Craiova încheie presezonul cu o victorie în fața celor de la Dinamo Știința

SCM U Craiova a reușit o victorie de moral în ultima partidă din de pregătire din această vară. Elevii lui Aco Todorov s-au impus cu scorul de 73-65 în fața celor de la Dinamo Știința București, într-o partidă jucată la sala Dinamo din Capitală.

După primele cinci minute scorul era de numai 3-2 pentru gazde, care după primul sert conduceau cu 16-8. La pauză, însă, au mai păstrat doar un avantaj de două puncte (34-32), pentru ca în sfertul oltenii să se impună cu 27-14 și să pună stăpânire pe joc. În cele din urmă, Craiova a câștigat partida la opt lungimi, scor 73-65.

Porter Troupe a fost cel mai bun marcator, cu 18 puncte, în timp ceTyler Laser a înscris 16 puncte. Omari Gudul a marcat 14 puncte și Russell Byrd a adunat 11 puncte. De partea cealaltă, Mladen Jeremic a înscris 24 de puncte, cu 8/11 din acțiune și 5/8 de la 3 puncte, în timp ce Armin Cane a mai marcat 11 puncte, iar Ouszy Barro 4 puncte, dar cu 13 recuperări.

Craiova a reușit astfel să câștige în Capitală, după ce cu o zi înainte pierduse în compania celor de la CSA Steaua, scor 70-63. Pentru dinamoviști a fost a doua înfrângere în acest weekend, după ce au pierdut sâmbătă la Pitești, contra echipei locale, scor 96-92.

Dinamo București va juca în prima etapă din noul sezon LNBM contra celor de la U-BT Cluj-Napoca, în timp ce SCM U Craiova va primi pe teren propriu CSU Sibiu. Partidele se joacă în weekendul următor, iar data de disputare și ora vor fi anunțate în curând.

*foto: facebook Universitatea Craiova Baschet Fans