• Comisar: Rist Tiberiu
  • BT Arena
  • 2800 spectatori

U-BT Cluj Napoca, victorie clară în fața rivalilor de la BC CSU Sibiu

U-BT Cluj Napoca a reușit să se impună pe teren propriu în fața celor de la CSU Sibiu în startul celei de-a 4-a etape a Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2019-2020.După 40 de minute dominate în totalitate, elevii lui Mihai Silvășan au obținut a 4-a victorie consecutivă, scor final 92-64.

Primii 5:

U-BT Cluj Napoca: David Vida ll Donatas Tarolis ll Kerron Johnson ll Darko Planinic ll Patrick Richard

BC CSU Sibiu: David Engi ll Jordan Chatman ll Jared Jordan ll Chris Cooper ll Randal Falker

Prima posesie a partidei a aparținut sibienilor, nefructificată însă, urmând ca un minut mai târziu Chris Cooper să pună pe tabelă primele puncte ale partidei.Patrick Richard a înscris de la mare distanță, iar la celălalt panou sibienii au reușit un run de 5 puncte, scor 4-7.Clujenii au răspuns imediat printr-un coș cu fault al lui Kerron Johnson, urmat de un cărlig reușit de Darko Planinic, moment în care jocul a devenit mai echilibrat.Finalul primului sfert a aparținut în totalitate clujenilor, care au încheiat cu un run de 7 puncte început printr-o triplă a lui Patrick Richard și încheiat cu un dunk al lui Karlo Zganec, scor 18-12.

Artis Ate a marcat primele puncte ale sfertului secund, însă răspunsul lui Isaiah Phillmore a venit imediat printr-o aruncare de la mare distamșă, scor 20-15.Imediat, Toni Rotaru a profitat de o greșeală personală a lui Lucas Tohătan și a înscris ambele libere, iar apoi Artis Ate a dus din nou avantajul echipei sale la 9 puncte, scor 24-15.La celălalt panou, CSU Sibiu a impresionat printr-un recital de triple reușit de Lucas Tohătan și Isaiah Phillmore, care și-au adus echipa la doar 3 puncte în spatele gazdelor.După un coș înscris de Toni Rotaru și alte 2 puncte puse pe tabelă de Kerron Johnson, Lucas Tohătan și același Johnson s-au întrecut în triple, moment în care avantajul clujenilor era de 7 puncte, scor 31-24.

Au urmat două minute fără coș încris, încheiate de Donatas Tarolis, care a ridicat publicul clujean în picioare după două reușite spectaculoase, urmat de o aruncare de la mare distanță înscrisă de Andrei Calnicenco, scor 38-25.Randal Falker s-a trecut și el pe lista marcatorilor, iar Jared Jordan a redus avantajul la 8 puncte printr-o triplă.Jocul a continuat să fie dominat de gazde, Darko Planinic fiind și cel ce a stabilit scorul la pauză după o prezență la linia de libere, scor 43-33.

La revenirea de la vestiare, cele două formații au fost protagonistele unei serii de ratări.După aproape 2 minute, Chris Cooper a profitat de greșeala personală a lui Andrei Calnicenco și a înscris o liberă, însă Donatas Tarolis a răspuns imediat printr-o triplă, scor 46-34.Sibienii au continuat să fie extrem de neinspirați pe partea ofensivă, încurcați și de o defensivă bună a elevilor lui Mihai Silvășan, lucru arătat din nou de același Donatas Tarolis care, după o apărare foarte bună, a reușit să înscrie de la mare distanță, scor 49-35.Au urmat momente extrem de tensionate în Sala Sporturilor Horia Demian, Randal Falker fiind sancționat cu două faulturi antisportive asupra lui Darko Planinic, moment în care a fost nevoit să părăsească terenul, acesta încă protestând asupra agresivității jocului adversarilor săi.

Rolland Torok a înscris și el un cârlig, însă Patrick Richard a fost din nou decisiv din afara semicercului, scor 60-39.Timp de aproape două minute, ambele echipe au punctat numai prin prezențe la linia de libere, însă Artis Ate a reușit să spargă gheața printr-o triplă cu mai puțin de un minut înainte de finalul sfertului.Karlo Zganec a stabilit scorul înaintea ultimelor 10 minute printr-o nouă prezență la linia de libere, scor 69-43.

Sfertul final a consemnat continuarea unei dominații fără probleme a celor de la U-BT Cluj Napoca în fața sibienilor, începând cu un run de 8 puncte.Jordan Chatman a înscris și el de la mare distanță, moment în care jocul a devenit puțin mai echilibrat.David Engi a marcat și el o triplă, însă Patrick Richard a răspuns imediat prin a 10-a aruncare de la mare distanță a gazdelor, scor 82-51.După David Engi, Rareș Uță s-a trecut și el pe lista marcatorilor printr-un alley-oop.

În ciuda încercărilor elevilor lui Dan Fleșeriu de a micșora diferența de pe tabelă, Artis Ate și Patrick Richard au continuat să fie decisivi din afara semicercului și diferența a ajuns la 37 de puncte, scor 90-53.Isaiah Phillmore, profitând de o echipă a Clujui formată majoritar din juniori români, a reușit un run de 8 puncte, ce a inclus și două aruncări de la mare distanță, scor 92-61.Rolland Torok a fost ultimul marcator al partidei, după o prezență la linia de libere, scor final 92-64.

Principalii marcatori:

U-BT Cluj Napoca: Donatas Tarolis( 18 puncte, 8 recuperări, o pasă decisivă, 25 eficiență ), Patrick Richard( 17 puncte, 3 recuperări, 4 pase decisive, eficiență 23 ) și Kerron Johnson( 13 puncte, 5 recuperări, 7 pase decisive, eficiență 20 ).

BC CSU SIBIU: Jared Jordan( 8 puncte, o recuperare, 7 pase decisive ), Rolland Torok( 8 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă ) și Isaiah Phillmore( 16 puncte, o recuperare, 2 pase decisive ).

*SURSA foto: Dragoș Dumitru