• Comisar: Martiş Mircea
  • Sala "Constantin Jude"
  • 300 spectatori

CSM CSU Oradea, victorie clară pe terenul celor de la SCM Timișoara

CSM CSU Oradea a câștigat fără drept de apel partida din deplasare contra celor de la SCM Timișoara, scor 83-61, în primul meci din cadrul Grupei Roșii a LNBM.

Timișoara a început în formula Pesakovic, Franklin, Komatina, Brown și Bogdan Popa, în timp ce Oradea a început cu Watson, Richard, Petrescu, Barnette și Zekovic.

Zekovic a marcat primele 6 puncte ale bihorenilor, dar Komatina și Troy Franklin au dus Timișoara în avantaj, scor 7-6. Watson și Barnette au pus 7 puncte consecutive pentru oaspeți (7-13), iar după reușita lui Markovic Oradea s-a distanțat la 10 puncte (11-21). Troy Franklin și Komatina au marcat două coșuri de 3 puncte și același Komatina stabilea scorul primului sfert la 21-23.

Bogdan Popa a egalat la 23 în debutul sfertului secund, dar apoi toată perioada a fost dominată de Oradea. Bihorenii s-au dus chiar la 13 puncte diferență, după două dunk-uri spectaculoase ale lui Bobo Baciu și Kris Richard. Pesakovic a înscris pe finalul reprizei și a stabilit scorul la pauză la 11 puncte, scor 29-40.

Tot Zekovic a deschis repriza secundă, cu un coș de 3 puncte, pentru ca Bogdan Popa să răspundă cu 4 puncte consecutive și să reducă diferența la 9 puncte. Richard, Zekovic și apoi Broussard au reușit însă un parțial de 11-2 și să ducă Oradea la 18 puncte (56-38). Brown a ieșit de pe teren, după un contact cu Broussard, pentru ca apoi Mirel Dragoste să marcheze un coș de 3 important (41-56). Troy Franklin s-a lovit apoi la rândul său, după un contact, iar Richard a marcat la rândul său de 3. Intercepția terminată cu slam dunk de Broussard a dus Oradea la 22 de puncte (41-63). În cele din urmă Baciu a stabilit scorul după 30 de minute la 41-65 pentru oaspeți.

În sfertul patru gazdele nu s-au putut apropia la mai puțin de 19 puncte, singura veste bună pentru bănățen fiind că Sherwood Brown s-a întors pe parchet. Alex Coconea a pus de la libere ultimele puncte pe tabelă și Oradea s-a impus cu 83-61.

Cătălin Baciu a fost cel mai bun marcator al oaspeților, cu 15 puncte, la care a strâns 6 recuperări. Dragan Zekovic a marcat 14 puncte, Kris Richard 13 puncte cu 6/6 din acțiune și Aaroun Broussard 12 puncte. De partea cealaltă, Milos Komatina a marcat 19 puncte în timp ce Bogdan Popa a înscris 11 puncte.

După acest meci Oradea a ajuns în LNBM la 13 victorii și 2 înfrângeri, în timp ce SCM Timișoara a ajuns la 5-10.

Etapa viitoare, CSM CSU Oradea va primi acasă vizita celor de la Dinamo Știința, în timp ce SCM Timișoara va juca în deplasare, contra celor de la CSA Steaua.

*foto: Roby Boros / facebook CSM Oradea