• 1 spectatori

U-BT Cluj-Napoca bifează o nouă victorie în LNBM

Petre O. Pavel
30.12.2020

U-BT Cluj-Napoca a dispus de CSM Miercurea Ciuc cu scorul de 103 la 70 și a obținut a 6-a victorie consecutivă în LNBM. Partida dintre cele două echipe a avut loc în Sala Polivalentă din Focșani.

Formații de start:

U-BT Cluj-Napoca – Tarolis, Stipanovic, Edwards, Richard și Grasu;

CSM Miercurea Ciuc – Corpodean, Șerbănescu, Magusar, Bowman și Sheperd.

Stipanovic a înscris 4 puncte consecutive de sub panoul celor de la Miercurea Ciuc și a dus scorul la 15-8, dar ciucanii au reușit să evite desprinderea pe tabelă a clujenilor printr-un coș reușit de Corpodean, 15-10. În ciuda acestui fapt, clujenii au continuat să dicteze ritmul jocului, iar la finalul primelor 10 minute de joc scorul era 33 la 20 în favoarea echipei antrenate de Mihai Silvășan.

Santa și-a fructificat avantajul de talie și în mare parte datorită coșurilor sale de sub panou diferența de scor s-a mărit, 42 la 25.

U-BT s-a distanțat pe tabelă, dar Corpodean, Bowman și Șerbănescu au reușit să surprindă în câteva rânduri defensiva câștigătoarei Cupei României și au dus scorul la 50-38. Totuși, tot U-BT Cluj a fost echipa care a dominat finalul sfertului secund, astfel, scorul la pauza mare era 60-38.

[ad]

Diferența a continuat să se mărească și pe parcursul sfertului trei și a trecut de bariera celor 30 de puncte. La intrarea în sfertul decisiv tabela din Sala Polivalentă din Focșani indica scorul 86 la 55.

Scorul i-a permis lui Silvășan să abordeze începutul sfertului decisiv doar cu jucători români și cu Zganec, jucător revenit după o accidentare pe care cel mai probabil antrenorul clujean își dorește să îl reobișnuiască cu intensitatea partidelor.

În linii mari ecartul dintre cele două echipe s-a păstrat, iar partida s-a încheiat cu scorul de 103 la 70. Astfel, U-BT Cluj-Napoca a rămas singura echipa din LNBM care încă nu a făcut cunoștință cu înfrângerea.