Bahcesehir câștigă partida cu CSM CSU Oradea din deplasare

Bahcesehir College Istanbul s-a impus împotriva celor de la CSM Oradea, scor 77-88, într-o partidă disputată în Arena ”Antonio Alexe”. Confruntarea a contat pentru grupa D din FIBA Europe Cup, iar tabela a indicat pe sferturi 25-32, 17-24, 16-13, 19-19. Turcii au dictat ritmul partidei iar elevii lui Cristian Achim nu au reușit să se apropie suficient de aceștia pentru a schimba soarta meciului.

Bahcesehir a deschis scorul de la mare distanță, iar Zekovic a răspuns prin același procedeu pentru 3-3. Oaspeții pătrund ușor prin defensivă gazdă și trec din nou în avantaj, dar Broussard a punctat și el imediat pentru orădeni, 5-5. CSM Oradea trece în avantaj după un three-point play executat de Kris Richard, 8-5. Echipa vizitatoare egalează însă situația pe tabelă, 8-8 și trece ulterior în avantaj prin coșul lui Golden, 8-10. Zekovic dă replica cu o nouă triplă, 11-10, și același jucător duce scorul la 13-10 printr-un lay-up. Richard ratează singur cu panoul după o întoarcere iar pe contraatac turcii duc scorul la 13-14. Richard își ia revanșa după acea ratare și o duce din nou pe Oradea în avantaj, 15-14, însă Altintig înscrie și el pentru gruparea turcă iar Johnson modifică tabela la 15-18. Markovic a pătruns pe teren și a marcat imediat, 17-18, dar Bahcesehir înscrie de la mare distanță, 17-21. Broussard reduce ecartul la 2 puncte, 19-21, iar Markovic comite abatere de pași în încercarea de a egala situația pe tabelă. Perrantes înscrie din spatele semicercului pentru turci, 19-26, iar Cristian Achim solicită time-out. Markovic punctează spectaculos de la 3 puncte, 22-26, dar Hardy înscrie la rândul lui de afară, 22-29. Zekovic marchează din nou din spatele arcului de cerc, 25-29, în timp ce apărarea permisivă a orădenilor le permite turcilor să înscrie din nou de la mare distanță iar primul sfert se termină cu scorul de 25-32.

La reluare, Bahcesehir se distanțează la 13 lungimi, 25-38. Markovic reușește să marcheze încă o triplă pentru a reduce din deficit, 28-38, iar Barnette și Baciu ratează șansa apropierii la 8 puncte în aceeași fază. Watson marchează pe contraatac, 30-38, iar antrenorul echipei din Turcia cere timp de odihnă. Baciu reușește într-un final să puncteze, 32-38, iar Watson pătrunde ușor prin defensiva oaspeților și își apropie echipa la 4 puncte, 34-38. Bahcesehir se distanțează din nou pe tabelă, 34-43, dar Markovic punctează imediat pentru 36-43. Oaspeții continuă să practice un joc mai solid iar cu 2 minute până la pauza mare aveau un avantaj de 14 puncte, 38-52. Cele două echipe au intrat la vestiare după prima repriză la scorul de 42-56.

Sfertul trei debutează tot cu turcii la conducerea jocului, care se distanțează la 44-62. Broussard punctează pe sirenă de la marginea semicercului, 46-62 iar Valeika duce scorul la 48-62. Broussard modifică tabela la 52-62 însă Mathiang înscrie ușor pentru 52-64 iar Johnson reface diferența de 14 puncte, 52-66. În finalul sfertului trei Markovic reușește o intercepție spectaculoasă și îl lansează pe contraatac pe Watson care stabilește scorului înaintea ultimului act, 58-69.

Formația din țara noastră nu reușește să mențină parcursul bun din ultimele minute iar turcii modifică tabela la 58-73, iar Barnette pune și el două puncte pentru Oradea, 60-73. Bahcesehir reușește faza meciului după ce marchează printr-un alley-oop pe ruta Hardy-Johnson, 62-77. Baciu execută un slam-dunk pentru 64-77, dar turcii înscriu de la mare distanță, 64-80, iar Cristian Achim își cheamă jucătorii la discuții. Coșul lui Barnette duce scorul la 68-80 însă adversarii înscriu la rândul lor prea ușor, 68-82. Cătălin Baciu înscrie din nou, 70-82, iar bihorenii cu un pressing agresiv reușesc să câștige posesia pe repunerea turcilor și fructifică atacul, 72-82. Cu 3 minute și 10 secunde până la final, Baciu înscrie din pasa lui Markovic, 74-84 iar echipa oaspete cere time-out. Barnette marchează pentru 77-86, însă oaspeții reușesc până la urmă să își ia revanșa pentru înfrângerea din tur, scor final 77-88.

Nikola Markovic a fost cel mai bun jucător al orădenilor cu 13 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive și 2 intercepții. Sean Barnette a avut 13 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă și o intercepție.

London Perrantes a fost cel mai eficient jucător al partidei cu 18 puncte, 6 recuperări și 7 assisturi, conducând echipa din Turcia spre victorie alături de Trae Golden, cel care a strâns 30 de puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive.