Ce șanse au CSM CSU Oradea și U-BT Cluj pentru a merge mai departe în sferturile FIBA Europe Cup

CSM CSU Oradea și U-BT Cluj au oferit un meci spectaculos miercuri seara în faza grupelor principale din FIBA Europe Cup. Bihorenii au avut un avantaj chiar și de 21 de puncte (71-50) și în cele din urmă s-au impus la numai 5 puncte, scor 80-75.

Scorul a fost stabilit printr-un coș de 3 puncte al lui Patrick Richard pe finalul partidei, reușită care se poate dovedi a fi extrem de importantă în economia calificării pentru cele două echipe. Asta pentru că și în partida tur diferența de scor dintre cele două formații a fost tot de cinci puncte, respectiv 81-76 pentru clujeni.

În FIBA Europe Cup departajarea se face mai întâi la puncte, apoi la rezultate directe și după aceea la coșaveraj. În acest moment ambele echipe au un palmares de 2-2 și cum sunt la egal în ceea ce privește întâlnirile directe, în acest moment clujenii se află pe locul secund prin prisma coșaverajului: U-BT are +1, CSM CSU Oradea -10.

Grupa J este condusă de Tsmoki Minsk (3-1), în timp ce Ironi Ness Ziona are 1-3.

Așadar, ambele echipe românești păstrează șanse la calificarea în sferturile FIBA Europe Cup. Prin prisma programului, însă, U-BT Cluj are șanse mai importante să meargă mai departe. Asta pentru că elevii lui Mihai Silvășan au de disputat două meciuri acasă, mai întâi cu Tsmoki Minsk și apoi cu Ironi Ness Ziona.

De partea cealaltă, CSM CSU Oradea va juca ambele meciuri în deplasare. Mai întâi pe terenul lui Ironi Ness Ziona, apoi pe terenul lui Tsmoki Minsk.

Interesant este că dacă ambele echipe reușesc să câștige toate meciurile rămase, atunci cele două formații pot merge umăr la umăr în faza sferturilor de finală. Mai mult, U-BT Cluj își permite și să piardă meciul cu Ironi Ness, dacă Oradea va câștiga ambele dueluri pe care le mai are de disputat. Asta însă numai dacă Clujul va învinge Tsmoki la măcar 3 puncte diferență.

Astfel, următoarea rundă din FIBA Europe Cup se joacă miercuri, 29 ianuarie. Atunci U-BT va primi vizita lui Tsmoki, în timp ce CSM CSU Oradea se va deplasa pe terenul lui Ironi Ness Ziona.