Stiri

Cristian Achim: „Suntem extrem de fericiți”

CSM Oradea a cucerit medaliile de bronz în FIBA Europe Cup

După ce echipa pe care o antrenează a obțin prima medalia europeană din istoria clubului, Cristian Achim a declarat: 

Felicit echipa din Rusia, merită aplauzele noastre. 

Sunt foarte fericit, această victorie și această medalie de bronz este pentru noi toți. Este o realizare mare pentru echipă, pentru club, pentru orașul nostru și chiar și pentru țara noastră.  Suntem foarte fericiți, această este prima medalie din istoria clubului într-o competiție europeană. Vreau să îmi felicit jucătorii, astăzi au fost curajoși...au executat foarte bine planul tactic, în special pe faza defensivă și mai ales în prima parte a jocului când am reușit să facem o diferență, o diferență la care nici nu speram inițial. Dar nu doar în acele momente, chiar și atunci când adversarul s-a apropiat pe tabelă, am continuat să luptăm și să executăm ceea ce ne-am propus. Felicitări din nou jucătorilor mei, sunt mândru că sunt antrenorul lor!

Întrebat cât de importantă este obținerea acestei medalii pentru baschetul românesc, tehnicianul lui CSM Oradea a amintit faptul că această este doar a treia participare a unei formații din România la un Final Four continental:

Este un succes mare pentru că suntem doar a treia echipă din istoria României care a participat la Final Four-ul unei competiții continentale (Asesoft Ploiești - locul 1 în 2005 FIBA EuroCup Challenge și Energia Tg. Jiu - locul 3 în 2015 FIBA EuroChallenge). Pentru noi, pentru clubul nostru și pentru orașul nostru, această medalie este o premieră absolută și suntem extrem de fericiți. 

*foto: fiba.basketball

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!