CSM CSU Oradea a ratat calificarea în finala FIBA Europe Cup

CSM CSU Oradea pierdut meciul din semifinalele FIBA Europe Cup cu Arged BMSLAM Stal, scor 66-77 (24-18, 8-25, 14-14, 20-20). Formația antrenată de Cristian Achim a început bine partida din Israel însă polonezii s-au distanțat clar în sfertul doi, atunci când Oradea a avut mari probleme în joc.

Echipele de start

CSM CSU Oradea: Broussard, Holt, Green, Zekovic, Valeika

BMSLAM Stal: Garbacz, Kell III, Smith, Andersson, Sobin

Gruparea din Oradea a avut un start pozitiv de meci și a reușit să se distanțeze la 10 puncte în a doua jumătate a primului sfert, scor 21-11. Totuși, polonezii au redus din ecart și doar 6 puncte despărțeau cele două echipe după primul act, scor 24-18 în favoarea bihorenilor.

În sfertul doi, lucrurile s-au schimbat radical. Oradea a avut probleme mari cu productivitatea în ofensivă și nici la capitolul recuperări nu au stat prea bine. Astfel, tabela indica 30-36 la jumătatea celui de-al doilea act din semifinală. Dunk-ul lui Ogden jr. a stabilit scorul pauzei, 32-43, iar orădenii aveau destul de mult de recuperat după pauză.

După cinci minute scurse din sfertul trei, scorul era 39-50, aceeași diferență înregistrată după prima repriză. Ulterior, trupa poloneză s-a distanțat la 16 lungimi, 39-55, iar Cristian Achim a cerut time-out. Nikola Markovic a micșorat ecartul la 11 puncte, 46-57, iar Bobe Nicolescu a ratat o aruncare de la mare distanță în finalul sfertului trei.

Oradea a avut mai multe tentative eșuate de a micșora ecartul în sfertul patru, și până la urmă Kell III a punctat printr-un slam-dunk pentru a majora diferența la 15 puncte, 48-63. Zekovic a punctat de la mare distanță pentru a modifica tabela la 51-63, iar polonezii au solicitat timp de odihnă. Cu aproximativ patru minute rămase din meci, Green a transformat o aruncare din spatele arcului de cerc, 57-68. Holt a redus diferența de pe tabelă la 10 puncte, 60-70, însă Smith a răspuns imediat printr-un lay-up, 60-72. Nikola Markovic a punctat pentru 62-74 dar până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil iar BMSLAM obține o victorie convingătoare.