CSM CSU Oradea câștigă în prelungiri partida cu Kataja Basket

Bogdan Isailă

18.01.2017

CSM CSU Oradea a reușit o victorie cu multe emoții în fața lui Kataja Basket la ultimul joc disputat în fața propriilor fani în grupele Basketball Champions League. Campioana României a fost egalată în ultima secundă de joc cu un coș de la distanță, însă în overtime a reușit să apropie victoria.

Oradea a început partida în următoarea formulă: Branko Mirkovic, Andrei Mandache, Martin Zeno, Titus Nicoară și Sean Denison. Primele minute ale partidei au fost echilibrate, iar la jumătatea sfertului inaugural gazdele aveau un singur punct avantaj, 14-13, după tripla lui Andrei Mandache. Martin Zeno a făcut diferența în ultimele două minute și Oradea avea 6 puncte avans după 10 minute de joc, 24-18. În debutul actului secund orădenii au reușit să pună pe tabelă o diferență de 12 puncte. Linia a doua a lui CSM CSU Oradea nu a fost la fel de productivă, iar finlandezii au redus din handicap până la pauză, 45-40. Martin Zeno a avut o primă repriză de senzație în care a marcat 20 de puncte. După pauză, Oradea s-a menținut în avantaj, chiar dacă au existat momente în care Kataja a venit la o singură posesie. Finalul de sfert a fost puțin mai alert, însă diferența dintre cele două combatante rămâne de două posesii înaintea actului decisiv, 64-58 pentru CSM CSU Oradea. Elevii lui Cristian Achim au început excelent sfertul patru și s-au desprins la 10 puncte, 72-62, după un three-point-play al lui Zeno. Finlandezii au reușit două coșuri de 3 puncte, care au cadrat un coș al lui Zeno, și diferența era din nou de 6 puncte. Jarekious Bradley a mai marcat o dată pentru oaspeți, iar Cristian Achim solicita timp de odihnă. Tirul bun de la distanță al finlandezilor a continuat și diferența scădea la 3 lungimi, după ce înainte Mirkovic transformase două libere. Oradea nu s-a regăsit, iar Kevin  Bristol o ducea după mult timp pe Kataja la conducere. La intrarea în ultimul minut de joc scorul era eagal, 80-80. Mirkovic cu două libere își aducea echipa din nou în avantaj. Finlandezii au egalat prin Brown. După time-out, Zeno a marcat două puncte, iar finlandezii au irosit următorul atac. Martin Zeno a fost trimis la linia de fault de unde nu a putut închide meciul, 85-82 cu 4 secunde rămase de joc. Oradea a ales să nu faultezela ultima fază și Rion Brown trimitea cu meciul în prelungiri. Oradea a marcat rapid 5 puncte în prelungiri prin Denison și Pasalic, fără răspuns din partea finlandezilor. Kataja a rămas aproape grație jocului bun din spatele semicercului de 3 puncte. Tabela a închețat mai bine de un minut la scorul 92-90. Zeno și Denison oferea formației orădene 6 puncte avans înaintea ultimului minut. Jocul s-a mutat la linia de fault, ca mai apoi Martin Zeno să fie cel care să închidă meciul, CSM CSU Oradea a învins pe Kataja Basket cu 101-91.

Martin Zeno a fost magnific cu 42 de puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări. Branko Mirkovic a terminat cu 17 puncte, 6 pase decisive și 4 recuperări. Andrei Mandache a avut și el o prestație solidă reușind 14 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, iar Sean Denison a încheiat în double-double, 11 puncte și 11 recuperări.

Rion Brown a fost cel mai bun jucător al oaspeților cu 23 de punct, 4 pase decisive și 3 recuperări. Jarekious Bradely l-a secondat cu 21 de puncte și 4 recuperări.

22 comentarii la aceasta stire:
  • CSM CSU Oradea ajax :

Zeno
    Azi am văzut ce poate face un american în zi de gratie. Absolut fenomenal. Mi-a plăcut de Achim că n-a insistat prea mult cu rotatia a doua, desi în prima repriză ne puteam desprinde, însă le-am făcut cel puțin 3 mingi cadou. Intr-adevăr MATCH OF THE DAY , cu un MVP de clasă.

cu 7 ani în urmă (18.01.2017) Raspunde
  • CSM CSU Oradea andreicovici :

Zenoooooooo
    Intr-adevar Zeno a tras practic echipa dupa el si a castigat acest meci aproape de unul singur. A fost fenomenal azi. In schimb Petrisor, Tabarna (chiar si cu cele 2 triple) si cu Titus aproape ca au distrus azi munca celorlalti baieti si in special a lui Martin. Atatea greseli si mingi irosite cu atata constanta nu am mai vazut de mult... Cum zicea si Ajax, marele merit a lui Achim e ca si-a lasat principiile la vestiare in pauza si nu a mai insistat cu cei 3 "magnifici".

cu 7 ani în urmă (18.01.2017)
    • CSM CSU Oradea ajax:

Titus
      Din păcate Titus e doar o umbră palidă a ceea ce juca la Steaua, inexistent în atac , greoi în apărare, cu mingi pierdute de sub nas... Clar nu asta e valoarea lui, ceva se intampla la el.

• BC CSU Sibiu gyke:

Nicoara
      Dati-i timp, vine dupa accidentare, intrarea in forma e dificila si lunga. Imi aduc aminte ca la memorialul Tordai Denison era varza, i-au trebuit doua luni pana sa arate bine. Deci, rabdare si tutun (sau mai bine doar rabdare)

• CS Politehnica Iași un moldovean:

Romani
      O victorie frumoasa si sperantele in calificare raman. Din nou unii opineaza ca romanii aveau sa piarda meciul. Petrisor, Tibarna si Nicoara , astazi, dar Lucic si Pasalic au jucat la nivelul asteptarilor ? Denison a jucat extrem de prost ultimele minute din timpul regulamentar, vreo 5, asta nu se vede ? De ce este tinut Sergiu Pop pe banca de atata timp ? Cred ca e trecut binisor de 25 ani si nu prea mai sunt sperante. De ce nu este adus un tanar de 18-19 ani cu potential pt pozitia 3-4sa fie crescut pt echipa mare ? Cred ca sunt cativa pusti prin tara asta dispusi sa intre in lotul echipei campioane, daca staful ar dori cu adevarat.

• CSM CSU Oradea minotauro :

Zeno
    Victorie de poveste in seara asta, cu un Zeno exceptional. In sfarsit legam 2 meciuri in care am aratat bine spre ft bine, chiar daca astazi la pozitia 4 am suferit enorm.
    Chiar daca Zeno ne-a facut aproape tot meciu, eroarea din finalul sfertului 4, cand avea ultima libera de aruncat, mai erau 2.1 secunde iar Achim ii face semn clar sa rateze aruncarea...era sa ne coste scump. (sper ca a invatat ceva din experienta asta)

Intradevar
      Nu mi a venit sa cred cand am vazut a doua libera in cos...A vrut sa o rateze, i a dat multa bolta, dar a intrat...Apoi apararea la ultima faza a fost deplorabila. Una peste alta, ati fost tari in OT si toate astea nu mai conteaza. Felicitari de la Sibiu.

• CSM CSU Oradea soso69:

Csm
      Zeno a vrut sa rateze. A aruncat inalt ca dupa ce loveste inelul sa sara cat ma inalt si sa treaca timpul.
      Cand a cazut ca a intrat si-a pus mana in cap.
      In meciul tur Sean a fost extraordinar dar azi a Zeno a fost de NBA. I-a intrat tot. Foarte bun si Denison cu punctele din prelungiri si cu recuperarile. Are 11 recuperari in conditiile in care adversarii aveau 4 americani de culoare foarte agili. In prelungiri a fost decisiv si Muha. Un alt remarcat e Mirkovic cate pe langa aruncarile din afara a excelat prin precizia de la libere - 100%. La Lucic nu ma pronunt pt ca vine dupa o accidentare.
      Tibarna e in continuare mult prea lent si fara curaj sub cos, insa cele 2 cosuri de 3p il salveaza total in aceasta seara. Au fost salvatoare.
      Petrisor azi a gresit mai mult decat de obicei.
      Nicoara a inceput bine sub proproul panou cu recuperarile dupa care nu a mai reusit nimic.
      Bobe plin de avant dar atat. A facut 2 faulturi in atac inutile care ne-au privat de posesie.
      Per ansamblu un meci foarte bun facut de baieti și probabil una dintre cele mai frumoase victorii.

Corect
      Mi se par corecte si echilibrate aprecierile tale. A fost totusi o victorie

• CSM CSU Oradea DonDiablo :

DonDiablo
    Zeno azi fenomen.Ce-a facut băiatu asta incredibil.Dar contributie extraordinară Mandache,o bataie pe el un spirit devotament fantastic.Branko si Sean si ei la înălțime.Acuma stiu e victorie petrecere dar sunt niste chestii care pe mine mă cam îngrijorează.Nicoară cum zicea cineva mai sus o umbră.Daca țin minte sezonu cand am fost vice campioni,sezoanele la Steaua omu ăsta a rupt.Acuma praf si pulbere.Alta problemă,Nicolescu min multe pt varsta lui nici un progres,Pasalic altu slab față de Cluj da macar el mai mișcă cat de cat dar la potentialu lui zic că e mediocru.Petrisor acelas plimba mingea cam atat.
    Dar sa ne bucuram de victorie,Bravo Zeno

• U BT Cluj-Napoca free62:

free62
      Pasalic e mai bun decat era la CLuj. Toata lumea se asteapta de la el ba sa fie arucnatorul de 3 gen Dumitrescu sau rade, ba sa fie om de 20 de pct ca doar e de la nationala, ba sa fie cel mai cel. Nu asta stie sa faca Pasalic. El e un om care cand e in zi te ajuta si cu astea si da in momente grele, dar cand nu e in zi te ajuta in teren. vedeti o statistica in momentele cu el in teren si in momentele fara el si o sa vedeti diferente importante privind jocul colectiv, organizarea si etc. Ca organizare a jocului si pase in momente grele, minte limpede...eu il dua pe Adamovic in orice minut pt un Pasalic, din pacate nu e pe poz 1 chiar omul idela in orice faza. El e un jucator de echipa, nu o vedeta...asta a fost si la Cluj si noi ca spectatori mai trebuie sa invatam sa apreciem si altceva in afara de puncte si triple si figuri de astea

Pasalic
      Eu cred ca suporterii oradeni isi doreau un shooter care sa-l inlocuiasca pe Markovic. Pana acum foarte rar a avut acest rol .

free62
      Pai inseamna ca asteptarile nu sunt bune...el nu poate indeplini acest rol. Rade era un jucator prea putin preznet in jocul colectiv si extrem de precis in aruncari. Cam aia era singurul lucru care il facea foarte bine pe teren. SUnt doi jucatori de poz 2, dar absolut total diferiti. Pasalic e omul care joaca mult pt ceilalti, lui ii place sa aiba marcatori in zi mare pe langa el...

Nicolescu
      A fost intotdeauna un jucator extrem de entuziast, prea avantat de multe ori. Un tanar cu calitati fizice excelente dar care incearca de multe ori solutii fanteziste, genNBA. Rolul lui Achim este de a-l disciplina si a-l convinge sa joace simplu, pragmatic, pana va capata ceva experienta..Si nu cred ca primeste minute multe. Nu cred ca are in campionat o medie de 10 min. pe meci

• CSM CSU Oradea DonDiablo:

DonDiablo
      La Cluj ne-a nenorocit de nush cate ori,iti dau un exemplu astăzi,sf 4 daca nu ma insel liber pe semicerc nu tupeu aruncare,pasa gresita puncte aia.Da a tras bine aia de 3 in prelungiri.Omu are stop shoot nu prea il foloseste.Nu am asteptari 20 pct meci dar fac comparatie cu Rasic shooterul de la voi de la Cluj.I 2 clase peste Pasalic parerea mea si nu-mi place so recunosc.Daca stau sa ma gandesc cu Saratov tur ne-a scos Pasalic dar in momentele foarte grele vezi infrangerea la Le Mans,Venezia meciu cluj mare lucru nu a aratat in momentele cand echipa avea nevoie poate de un cos de 3.Strict parere personala ce am scris dupa logica mea atat.

free62
      Rasic clar e 2 clase peste el. Rasic e 2 peste marea majoritate din campionat. Pt mine Rasic e o clasa peste oricare din actuala echipa a Clujului. NU pot fi comparati. Niciunul nu sunt shooteri adevarati, da sunt exact acelasi profil de juctaori, dar Rasic e undeva sus. Am mai spus-o e cel mai bun jucator avut de Cluj de 20+ ani incoace...si cu asta punct.
      Nu puteti asetpta de la el sa fie un aruncator pur de 3...are zile cand e, dar nu e genul ala...la CLuj avea meciuri si meciuri, ca s-a nimerit cu Oradea anul trecut, eh asta e...ghinion. Un lucru cert insa, era ca jocul cu el pe teren era mult mai organizat decta haosul cand de ex jucau Dykes cu Adamovic. Acuma noh, la nivelu la care se juca anul trecut la CLuj, adica urat si prost

DonDiablo
      Da sunt de acord că sunt zile si zile.Nu poti juca mereu asa nici Le Bron sau Curry no joaca perfect mereu.Dar eu unu de la Pasalic as vrea să arate ce au facut azi Brown si Ranniko de la Kataja daca ai vazut meciu.Credema stiu ca are tupeu si mana si vână dar in unele momente cu Kataja si Steaua chear am observat umpic frica la el sau o fi si oboseala?Poate

• BC CSU Sibiu JCN :

Felicitari
    Bravo Oradea, a fost un super meci si o super atmosfera in sala. Succes pe mai departe !

• Sepsi SIC Sf. Gheorghe cristian_or :

Zeno
    Azi Zeno a fost magnific, iar Mirkovici si Mandache foarte buni. Pacat ca in continuare Nicoara, Petrisor si Nicolesco joaca in alt film. Tibarna a mai miscat fata de alte partide. Sa speram ca se vor recupera cat mai repede pentru meciul de la Craiova de sambata. Acum insa sa ne bcucuram si sa savuram aceasta frumoasa victorie.

• CSM CSU Oradea soso69 :

Csm
    Pe langa o clinica buna de recuperare Orades are nevoie si de o clinica buna de cardiologie. La ce victorii pe muchie de cutit de ofera, cred ca toti suporterii ar trebui sa fie la zi cu controlul medical la inima. Azi am trait finalul ceva de nedescris. Dar un astfel de meci te face sa înțelegi de ce e frumos acest sport!

• CSM CSU Oradea 3punkte :

2puncte sigure
    sunt 2 puncte in plus pe tabela de scor. Cativa din jucatori ar trebui sa invete ca aruncarile de la mare distanta nu aduc puncte pe tabela daca se grabesc si nu au o pozitie buna de aruncare, etc si la urma rateaza. Se cheama:aruncare la noroc. Ieri seara si nu numai ieri Zeno a obtinut puncte multe ca stie cum, ataca cosul cand e momentul sau face un pas doi catre cos si arunca,ca 2 puncte marcate de aproape valoreaza oricand mai mult decat o aruncare de trei hazardata. A aruncat si de trei puncte dar nu face la "noroc". E un jucator de meserie :-) stie ce stie. Inca zece ca el sa avem in viitor la echipa :-)