CSM CSU Oradea, înfrângere dramatică în deplasare de la Tsmoki Minsk

Tsmoki a început partida cu Beliankou, Gavrilovic, Lowery, Salash și Burnett, în timp ce Oradea i-a avut în primul 5 pe Fometescu, Watson, Richard, Markovic și Zekovic.

Campioana României a pus pe tabelă primele patru puncte ale meciului, dar gazdele au răspuns cu un run de 13-2 (13-6), fapt ce l-a forțat pe Achim să ceară time-out. Tot Tsmoki a arătat mai bine după această pauză iar prin liberele lui Veremeenko a păstrat avantajul de 7 puncte după primele zece minute (18-11). Oradea a venit la 4 puncte la începutul sfertului secund, după reușita lui Broussard (21-17). Tsmoki a dominat însă sfertul secund și a reușit un parțial excelent, de 17-4, cu care a dus diferența la 17 puncte (38-21). Broussard a reușit un coș de 3 cu care a stabilit scorul primei reprize la 38-24.

În sfertul trei Oradea a reușit o cursă de urmărire fantastică. Cu 3:38 de jucat, gazdele păstrau un avantaj de 13 puncte (47-34) după reușita lui Mirkovic. Apărarea foarte agresivă a bihorenilor într-un sistem zonă 2-1-2 a readus Oradea în joc, după ce au pus ultimele 10 puncte ale sfertului (47-44). Ultimele puncte ale sfertului au fost înscrise de Sean Barnette, pe sirenă.

La începutul ultimului sfert, Oradea trece în zonă 2-3 și egalează la 47. Mai mult, intră în avantaj după un coș semnat de Reljic. Bielorușii revin în avantaj după un fault antisportiv, dar Oradea marchează încă o dată (51-52). Cu un minut înainte de final, gazdele revin în avantaj cu un coș al lui Lowery. Markovic a pus însă 5 puncte consecutive și aducea Oradea în avantaj, scor 57-54, cu o secundă rămasă de jucat. Cu toate acestea, Maksim Salash a înscris pe sirenă din zero grade și a dus meciul în prelungiri.

Richard a deschis prelungirile cu un coș de 3 puncte iar Barnette a dus avantajul la 5 puncte (57-62). Lowery a luat meciul pe cont propriu, cu 5 puncte și un assist pentru Trastsinetski cu care a dus Tsmoki în avantaj. Același Lowery a reușit o pasă decisivă spectaculoasă pentru Salash (66-62), cu 39 secunde rămase de jucat. După time-out a urmat însă un turnover a lui Broussard. Veremeenk a mai marcat două libere, Barnette a ratat coșul de 3 puncte și Tsmoki se impune cu 68-62 în fața Oradiei.

Rob Lowery a fost cel mai bun jucător al gazdelor, cu 21 de puncte și 8 pase decisive, în timp ce Maksim Salash a reușit un double-double, cu 16 puncte și 13 recuperări. De partea cealaltă, Nikola Markovic a înscris 19 puncte cu 11 recuperări și Sean Barnette 10.

După acest meci Tsmoki Minsk a terminat Grupa J pe primul loc, cu 4 victorii și 2 înfrângeri, în timp ce Oradea a terminat pe poziția a patra, cu 2 victorii și 4 înfrângeri.