CSM Oradea ratează calificarea mai departe în FIBA Champions League

CSM Oradea a câștigat acasă în fața maghiarilor de la Szombathely la doar 6 puncte în returul din prima fază preliminară a Champions League, scor 96-90, după ce în tur a pierdut la o diferență de 9 puncte. Astfel, formația antrenată de Cristian Achim ratează calificarea în ultimul tur preliminar al BCL și va evolua în grupa D a FIBA Europe Cup, din care face parte și deținătoarea Cupei României, BC CSU Sibiu.

CSM CSU Oradea a început partida din Arena ”Antonio Alexe” cu un prim cinci alcătuit din Watson, Richard, Barnette, Valeika, Zekovic, în timp ce maghiarii au replicat cu Filipovity, Hooker, Perl, Reddic și Varadi.

Gazdele au avut un start foarte bun de meci și s-au desprins la 18-6 cu trei minute și jumătate rămase din primul sfert, însă oaspeții au avut răspuns până la urmă la atacurile orădenilor și au încheiat primul act cu un deficit de doar trei puncte, 20-17.

La reluare, elevii lui Cristian Achim au reușit un run de 7-0 pentru ca tabela să indice 27-17, însă Falco Szombathely s-a apropiat la 5 lungimi, 31-26. Zekovic a reușit un slam-dunk pentru 37-28, iar Richard a înscris de la mare distanță pentru 40-28. Zekovic a mărit diferența la 14 puncte, 42-28, iar Richard a stabilit scorul pauzei mari, 46-36.

Maghiarii au înscris primul coș al sfertului trei, 46-39, însă orădenii au refăcut scorul de calificare. Zekovic și Richard au făcut ca tabela să indice 52-39, iar Perl de la oaspeți a punctat pentru 52-41. Sean Barnette a dus scorul la 58-43 iar Oradea s-a descurcat foarte bine în apărare pentru a-și tine adversarii la distanță. Barnette a reușit un three-point play pentru a mări diferența la 20 de puncte, 63-43. Echipa din țara vecină a avut însă o perioadă foarte bună de joc și s-a apropiat la 9 lungimi la finalul sfertului trei, 67-58.

Watson din afara semicercului a dus scorul la 72-61, iar Varadi a redus ecartul la 7 puncte, 72-65. Nikola Markovic a înscris pentru 74-67 cu cinci minute rămase până la finalul timpului regulamentar. Barnette a reușit un lay-up după o liberă ratată de Markovic, 76-67. Valeika marchează pentru o diferență de 10 lungimi pe tabelă, 78-68, însă Reddic pune imediat două puncte pentru oaspeți. Richard duce scorul la 82-70 cu mai puțin de trei minute rămase iar oaspeții cer time-out. Cu un minut rămas până la final, Oradea conducea cu 83-74. După o greșeală a lui Watson, oaspeții înscriu din nou prin Hooker, 83-76, iar Cristian Achim cere timp de odihnă cu 48 de secunde de joc rămase. La reluare, Zekovic transformă de la mare distanță din pasa lui Watson, 86-76. Timpul regulamentar de joc s-a scurs la scorul de 86-77 iar astfel s-a mers în extratime pentru a se decide echipa calificată mai departe.

După primul minut de prelungiri, Oradea avea un avantaj de 8 puncte, 89-81. Broussard înscrie pentru 91-81 cu mai puțin de 4 minute rămase dar gazdele nu reușesc să țină de avantaj. Perl înscrie două libere pentru a stabili scorul final, 96-90, iar Falco merge mai departe în ultimul tur preliminar al Champions League.